TKP:PUTİN'İN SÖYLEDİKLERİ KABUL EDİLEMEZ!

TKP,Ukrayna-Rusya krizine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Putin'in dün akşam yaptığı konuşmasında Sovyetler Birliği ve Lenin hakkında kullandığı ifadelere sert tepki gösterildi.

TKP:PUTİN'İN SÖYLEDİKLERİ KABUL EDİLEMEZ!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşam saatlerinde canlı yayında Donbass'taki Halk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlık kararı hakkında açıklamalarda bulunmuş, sonrasında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlıklarını tanıyan kararnameyi imzalamıştı. İlerleyen saatlerde buradaki yönetimlerin talebi üzerine bölgeye Rus askeri birlikleri gönderilmişti.Bir süredir Ukrayna sınırında yaşanan gerginlik Rusya'nın attığı adım sonrasında farklı bir noktaya taşındı. 

"ÇARPITMA YARIŞINA GEÇİT VERMEYE NİYETİMİZ YOK"
Sürece dair "NATO yayılmacılığının panzehiri Rus milliyetçiliği değil sosyalizmdir" başlığı ile açıklamalarda bulunan TKP, "Putin yirmi birinci yüzyılda monarşi fantezilerini dile getirecek diye Rusya’da emekçi halkı yoksulluğa mahkum eden sömürü düzenini ve savaşçı/milliyetçi hezeyanları görmezden gelecek değiliz.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel mirasının üzerine konarak “büyük güç” şovlarına girişen Rusya Federasyonu’nun ABD ve müttefikleriyle giriştiği tarihi gerçekleri çarpıtma yarışına geçit vermeye niyetimiz yoktur" denildi.

"SAVAŞÇI HEZEYANLARI GÖZMEZDEN GELECEK DEĞİLİZ"
Bir yıkım ve savaş düzeni olan emperyalizmde kendine yer açmaya çalışan, nüfuz alanını büyütmeye çalışan her burjuva hükümetin başka halkların ezilmesini hedeflediği vurgulanan açıklamada, "Bugüne kadar ortaya konmuş en eşitlikçi ve barışçı uluslar politikasını yürütmüş olan Sovyetler Birliği’ni ve Bolşevik Devrim’in önderi Lenin’i hiçbir temeli olmayan yargılarla karalayan Putin’in söyledikleri kabul edilemez. Bu açıklamalar tarihsel dayanaktan yoksundur ve tamamen demagojiktir. Putin yirmi birinci yüzyılda monarşi “fantezi”lerini dile getirecek diye Rusya’da emekçi halkı yoksulluğa mahkum eden sömürü düzenini ve savaşçı/milliyetçi hezeyanları görmezden gelecek değiliz" ifadelerine yer verildi.

Bugünkü Rusya’nın, dünya halkları adına yetmiş yıl boyunca barışın, eşitliğin, ilerlemenin savunucusu olmuş Sovyetler Birliği ile ilişkisi olduğu belirtilen açıklamanın devamı şöyle:

"Putin’in bu açıklaması, onun zaman zaman Sovyetler Birliği’nin prestijini, özellikle İkinci Dünya Savaşı’nı muzafferliğini kendi gövde gösterileri için nasıl iki yüzlü bir biçimde kullandığının da tartışmasız bir kanıtı olmuştur. Hiçbir inandırıcılığı ve samimiyeti olmayan bu gösteriler, çarlık özlemlerinin bir yansımasıdır, SSCB mirasının istismarıdır. Putin olsa olsa şu konuda haklı olabilir: Emperyal emellere sahip bugünkü Rusya’nın, dünya halkları adına yetmiş yıl boyunca barışın, eşitliğin, ilerlemenin savunucusu olmuş Sovyetler Birliği ile yakından uzaktan ilişkisi yoktur.

Emperyalistler arasındaki çelişkiler ya da pazarlıklardan, “denge siyaseti” adını verdikleri göstermelik adımlardan insanlık yararına bir sonuç çıkması beklenemez. Buna durumdan vazife çıkarmaya çalışan, içeride milliyetçiliği yükseltirken dışarıda kendine ekonomik ve siyasi olarak yeni bir çıkış arayan Erdoğan hükümetinin, NATO’dan demokrasi bekleyen ana muhalefetin pozisyonu da dahildir.

Komünistler milliyetçiliğin, ırkçılığın, militarizmin diliyle değil emekçi halkın eşitlik, özgürlük, kardeşlik taleplerinin diliyle konuşurlar.

Bölgedeki tüm halklar için son derece tehlikeli ve yıkıcı bir savaş ihtimali son derece yüksektir ve endişe vericidir. Bu ihtimalin gerçekleşmemesi için tüm komünistlere, barış yanlılarına son derece yakıcı bir görev düşmektedir."

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER