TMMOB'TAN 17 AĞUSTOS DEPREMİ'NE İLİŞKİN AÇIKLAMA: İHMAL VE UMURSAMAZLIK BİNLERCE CAN ALDI!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu, Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden bugüne geçen 22 yılda, üzülerek görüyoruz ki; meydana gelen depremler ve diğer doğal afetler sonucunda yaşanan can kayıpları, sosyal ve ekonomik travmalar siyasal iktidara hiçbir şey öğretmemiştir” denildi.

TMMOB'TAN 17 AĞUSTOS DEPREMİ'NE İLİŞKİN AÇIKLAMA: İHMAL VE UMURSAMAZLIK BİNLERCE CAN ALDI!

Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyonu Kurulu, AKP iktidarının doğal afetlere karşı hazırlıksız olduğunun vurgulayarak afetlere karşı alınması gereken önlemleri sıraladı.

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bolu Temsilciliği’nde düzenlenen basın açıklamasını TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin okudu. “17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 22. YILINDA BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ! BİLİMİN, TEKNİĞİN VE DOĞANIN SESİNE KULAK VERİN!” başlığı ile yapılan açıklamada Perçin, “Bundan 22 yıl önce, ülkemiz 1939 büyük Erzincan depreminden sonra 20. Yüzyıldaki en büyük ikinci felaketi yaşamıştı. 1999 yılının 17 Ağustos günü Kocaeli - Gölcük merkezli meydana gelen Marmara Depremi ve ardından 12 Kasım’da yaşanan Düzce Depremi büyük bir yıkıma neden olmuştu. 20 binden fazla vatandaşımız bu depremlerde yaşamını yitirmiş, 50 bine yakın vatandaşımız yaralanmış, yüzbinlerce konut hasar görmüş, bölgenin altyapısı tamamen çökmüş, toplam ekonomik kayıp ise 50 milyar doları aşmıştı. O günden sonra hep birlikte haykırmıştık; Unutmayacağız, unutturmayacağız!” dedi.

İHMAL VE UMURSAMAZLIK BİRNLERCE CAN ALDI!
İhmal ve umursamazlık nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Perçin, “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden bugüne geçen 22 yılda, üzülerek görüyoruz ki; meydana gelen depremler ve diğer doğal afetler sonucunda yaşanan can kayıpları, sosyal ve ekonomik travmalar siyasal iktidara hiçbir şey öğretmemiştir. Bilim ve meslek çevrelerince ortaya konan risk ve afet yönetimine ilişkin görüşlere, alınması gerekli önlemlere dikkat çeken açıklamalara itibar edilmemiş, yıllar süren çalışma ve raporlar göz ardı edilmiştir. Bu ihmal ve umursamazlık nedeniyle yıllar içinde yaşanan felaketlerde binlerce insanımız hayatını kaybetmiştir. 2020 yılında dünyanın farklı ülkelerinde 6.5 üzerinde gerçekleşen depremlerin tamamında sadece 13 kişi hayatını kaybederken, bu 13 kişiden 10'u 23 Haziran'da Meksika'da meydana gelen 7.4 büyüklüğünde depremde, 1'i ise 17 Temmuz'da Papua Yeni Gine'de gerçekleşen 7.0 büyüklüğündeki depremde, 2 si de 18 Ağustos’ta Filipinlerde gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirmiştir. Japonya, Şili, Endonezya, Yunanistan, Solomon Adaları ve ABD'de gerçekleşen 6.5 ile 6.9 büyüklüğü arasındaki depremlerde hayatını kaybeden kimse olmamıştır” ifadelerini kullandı.DEVLETİN ASLİ GÖREVİ AFETLERİN ZARARLARINI EN AZA İNDİRMEK
2020 yılında gerçekleşen depremlerde en çok can kaybının Türkiye’de yaşandığına dikkat çeken Perçin, “Sadece 2020 yılında, tüm dünyada gerçekleşen benzer depremler içinde en çok can kaybının yaşandığı iki depremin Türkiye'de gerçekleşmesi, Elazığ ve İzmir depremlerindeki kayıp ve yıkımlar ülkedeki depremlere hazırlığının ne kadar yetersiz olduğunu, ihmal ve umursamazlığın boyutlarını, siyasal iktidarın “ders almama” direncini, vahşi ve ahlaksız kapitalizmin felaketleri ranta çevirme becerisini açıkça gözler önüne sermektedir. Devletin asli görevlerinden biri doğa kaynaklı afetlerin oluşturacağı zararları en aza indirmek olmalıdır. Bunu sağlamak, temel yaşam hakkının korunması için gereklidir. Kentlerde yapıların yer seçimlerinden başlanarak; üretilen yapıların tüm aşamalarında kamusal denetimin sağlanması gereklidir” şeklinde konuştu.

BİLİMSEL VE TEKNİK GEREKLİLİKLER İKİRCİKSİZ UYGULANMALIDIR
Yurttaşların bireysel olarak alacağı önlemlerin yetersiz olacağını ifade eden Perçin, “TMMOB ve bağlı Odaları eliyle yürütülecek kamusal denetim, deprem ve benzeri afetlere karşı yapılan hazırlıkların başında, devlet politikası olarak yer almalıdır. Devlet politikası olmaksızın, yurttaşlarımızın bireysel olarak alacağı önlemler, afet durumlarında güvenli ve sağlıklı yaşamak için yeterli değildir. Afetlerin zararlarının en aza indirilmesi için bilimsel ve teknik gerekliliklerin ikirciksiz olarak uygulanmalıdır. Afetler sonrası yurttaşlarımızın üstlenmek zorunda kaldığı büyük acıların, maddi kayıpların engellenmesi başka bir şekilde mümkün olmayacaktır” biçiminde konuştu.

ODALAR,KAMUSAL DENETİM MEKANİZMALARININ DIŞINDA BIRAKILAMAZ
Odaların kamusal denetim mekanizmasının dışında bırakılmasının kabul edilebilir olmadığını söyleyen Perçin, “Depremler başta olmak üzere, afetlere karşı bütünlüklü, sağlıklı, insanca bir yaşam ve çevre için, ülkemizin yeni büyük sosyal afetler, sosyal yıkımlar yaşamaması için gereken önlemlerin ivedilikle alınmasını, yapı denetimi uygulamasını yönlendiren kararlar ve ilgili tüm mevzuatın, TMMOB ve bağlı Odalar, üniversiteler ve ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Siyasi iktidarın mevzuatta yaptığı kabul edilemez değişiklilerle, TMMOB yasasında tanımlanmasına karşın, TMMOB ve bağlı Odalarının, kamu/özel sektör projelerini planlama, tasarım, üretim ve denetleme süreçlerinden dışlanmasını, Odaların üyelerini denetlemesi, sicillerini tutması, mesleki faaliyetlerinin kayıt altına alması, “imzacılıkla” ve sahte mühendislerle mücadelesi gibi mesleki ve kamusal görevlerinin engellenmesini, Odaların kamusal denetim mekanizmasının dışında bırakılmasını tümüyle reddediyoruz. Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 21:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER