TMMOB’DEN “MÜHENDİSLER DE ATANAMIYOR” DİYEN BAKAN MAHMUT ÖZER’E YANIT

Ataması yapılmayan öğretmenlere, “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyor” diyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yanıt veren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “İşsizliğin ve yoksulluğun kıskacında yaşam kavgası verenlerle dalga geçen Milli Eğitim Bakanı’nı kınıyoruz” dedi.

TMMOB’DEN “MÜHENDİSLER DE ATANAMIYOR” DİYEN BAKAN MAHMUT ÖZER’E YANIT

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ataması yapılmayan öğretmenler için sarf ettiği “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyor” şeklindeki sözleriyle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Koramaz, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin en büyük sonuçlarından birisinin genç ve eğitimli işsizliği olduğuna dikkat çekti ve “Üniversite mezunu milyonlarca genç, ne yazık ki mezun oldukları bölümlerle ilgili iş bulamamakta, kamu kadrolarına atanamamaktadır” dedi.

Özer’i sözlerinden dolayı kınayan Koramaz, şunları kaydetti:

“Eğitim Öğretim yılı açılışında karşılaştığı ve ataması yapılmadığı için göz yaşlarını tutamayan öğretmene “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyor” cevabını veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in sözleri işsizliğin boyutlarının ve iktidarın bu soruna duyarsızlığının en veciz ifadesidir. İşsizliğin ve yoksulluğun kıskacında yaşam kavgası verenlerle dalga geçen Milli Eğitim Bakanı’nı kınıyoruz.

Özellikle son 25 yılda yaşanan özelleştirmeler nedeniyle kamuda mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdam oranı giderek düşmektedir. Yıllardır üretim, yatırım, eğitim, istihdam planlaması yapılmadığı için on binlerce mühendis mimar ve şehir plancısı işsiz durumdadır. Meslektaşlarımız ya meslekleri dışında çalışmak zorunda kalmakta ya da çareyi yurt dışına çıkmakta aramaktadır.

Kamu çalışanı sayısının olması gereken ihtiyacı karşılayabilmesi için atama bekleyen on binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının istihdamı sağlanmalıdır.

Kamu çalışanlarının işe alım ve görevde yükselme aşamalarında her türlü cinsiyetçi, mezhepçi, ırkçı ve diğer ayrımlara son verilmelidir.

Kamuda çalışabilmek için yeterlik ve liyakat ilkeleri, işe girişten emekliliğe değin ölçülebilir somut ölçütlere bağlanmalıdır.

Kamu hizmetlerinin güvencesiz, kiralık, taşeron, geçici, sözleşmeli personeller aracılığıyla gördürülme anlayışından derhal vazgeçilmelidir. Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancıları için kadro tahsis edilerek, kalıcı, güvenceli atama yapılmalıdır.

Hiçbir meslektaşımızın boynunu eğdirmemek, yüzünü dökmemek için ortak sorunlarımızı her ortamda dile getirmeye, sorunların çözümü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadeleyi güçlendirmek için tüm meslektaşlarımızı TMMOB’ye bağlı odalara üye olmaya çağırıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER