TOKİ'DEN MENGEN'DE MÜTEAHHİTLERE ÇİFTER ÇİFTER ÖDEME!

TOKİ’nin ihalesi yapılıp sözleşmeye bağlanan projelerinin büyük bölümü uygulama sürecinde değişikliğe uğrayınca müteahhitlere fazla ya da mükerrer ödemeler yapıldı. Bolu’nun Mengen İlçesi’nde TOKİ tarafından yapılan konutlar, cami ve ticaret merkezi işinde mükerrer ödeme yapıldı. Kamunun zararı 1,3 milyon TL.

TOKİ'DEN MENGEN'DE MÜTEAHHİTLERE ÇİFTER ÇİFTER ÖDEME!

Uygulama sürecinde yapılan değişiklikler nedeniyle müteahhitlere fazla ya da mükerrer ödemeler yapan TOKİ’nin hesapları, TBMM’de denetlendi.
TOKİ projelerinde uygulama aşamasında plan değişikliğine gidilen projelerin fazlalığı, Sayıştay’ın, “İmalatı yapılan işler için yeniden yapılan ihaleler ile yüklenicilere fazladan 1,3 milyon TL ödeme yapıldı” tespitine ışık tuttu. Edinilen bilgiye göre, 2015 yılında TOKİ, 137 iş için uygulama projesi ihalesi açtı.


MÜTEAHHİTLERE MÜKERRER ÖDEMELER YAPILDI!
Projelerin tamamına yakını ihale süreci tamamlandıktan sonra değişikliğe uğrarken yalnızca sekiz proje ihaledeki gibi uygulandı. 2016 yılında çıkılan ve sözleşmesi imzalanan 246 proje ihalesinin ise sadece beşi ihale edildiği haliyle hayata geçirildi. Değişiklik gerekçesiyle ödeme tutarı artan bazı projelerin ilk haliyle aynı olması nedeniyle müteahhitlere mükerrer ödemeler de yapıldı. Şirketlerin, “Anlaşılan paranın üzerinde para” kazanmasına olanak sağladığı için eleştirilen projelerden biri Bolu’da yer alıyor.


İLK İHALE 19,2 MİLYON TL’YE TAMAMLANDI
Bolu Mengen’de yapılan konutlar, cami ve ticaret merkezi işinde mükerrer ödeme yapıldı. İlk ihalesi Nisan 2014’te 19,2 milyon TL bedelle tamamlanan iş, gerçekleşme durumu yüzde 87’deyken durduruldu. İşin ikmal ihalesi gerçekleştirilerek daha önce yapılan imalatlar için 188 bin 885 TL para harcandı.

REKLAM VE TANITIMA 10 MİLYON TL
TOKİ, 2018 yılında 1 milyon 942 TL’lik reklam ve tanıtım harcaması yaptı. 2019 yılında ise bu kalemden yapılan harcama 9,6 milyon TL’ye fırladı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, idarenin reklam harcamasındaki artışa dikkati çeken ve “TOKİ’nin reklama ihtiyacı mı var?” diye soran CHP’li Atilla Sertel’e şu yanıtı verdi:
“Yapılan işleri, hem tanıtım hem o değişimi göstermek açısından hem o algıyı iyi yönetmek açısından… Çünkü hak etmediğimiz şeyler bizim üzerimize geliyor. Bunlar da zaten kamuoyunda düzeldikçe belki bu reklam bütçesine ihtiyacımız olmayacak ama reklam bütçesi sadece gazete ve televizyonlara verilen yayınlarla alakalı değil. Sonuçta organizasyonlar oluyor, konutların teslim törenleri oluyor, konutların kura çekilişleri oluyor, oralarda da bu şeyi kullanıyoruz biz ama inanın ki böyle sık dokuyup ince elemeye çalışıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER