TÜİK VERİLERİ: YILLIK ENFLASYON GERİLEDİ

TÜİK, nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre yıllık enflasyon baz etkisiyle yüzde 43,68'e geriledi. Enflasyon nisan ayında da yüzde 2,39 artış gösterdi. Veriler nisan ayıyla birlikte aylık enflasyon serisinin 52. aya çıktığını gösterdi. TÜİK rakamlarına göre yüzde 50'nin altına gerileyen yıllık enflasyon, ENAG verilerine göre ise yıllık yüzde 105,19 oldu.

TÜİK VERİLERİ: YILLIK ENFLASYON GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) verilerini açıkladı.

Verilere göre nisan ayında aylık tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 2,39 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 43,68 oldu. Ekonomistler bir önceki ay yüzde 50,51 olan yıllık enflasyonun yüzde 44,06'ya gerilemesini bekliyordu.

Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 50'nin altına gerilese de aylık bazda enflasyon serisinin devam ettiği görüldü.

YILLIK EN YÜKSEK ARTIŞ SAĞLIK ALANINDA

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 13,82 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 66,62 ile sağlık oldu.

AYLIK EN FAZLA ARTIŞ HABERLEŞMEDE

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı nisan ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde-1,47 ile konut oldu. Buna karşılık, 2023 yılı nisan ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 5,93 ile haberleşme oldu

ENAG’A GÖRE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 105,19

Öte yandan akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız olarak oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yıllık enflasyonu yüzde 105,19 olarak açıkladı. ENAG’a göre enflasyon nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,86 arttı. Ocak-nisan dönemi enflasyon oranı ise yüzde 29.27 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER