ÜLKÜ MERT YAZDI:RAS PUTİN

ÜLKÜ MERT YAZDI:RAS PUTİN

Bir zamanların ünlü topluluğu Boney M’in en ünlü şarkısı Ras Putin şöyle başlardı;

“Çok eskiden Rusya’da bir adam yaşadı

Adam iri yarı ve güçlüydü, gözlerinde alevli bir parıltı vardı.

Pek çok kişi ona dehşet ve korkuyla baktı.”

Şimdi bütün dünya başka bir Rus’a, Rus Putin’e dehşet ve korkuyla bakıyor.

Çarlık özentisi olan Putin, dünyanın gözünün içine baka baka Dünya Barışına ve Ukrayna’ya karşı operasyonu başlattı.

Putin: “olaylara müdahale etmeye kalkışacaklar bilmelidir ki; her kim bize engel olmak ve halkımıza tehdit oluşturmak isterse, Rusya derhal karşılık verecek ve tarihte henüz hiç görülmemiş sonuçlarla yüz yüze geleceklerdir"

Ruslar 45'ten beri dış politikada ordu ile girdikleri her yerde hükümetleri değiştirdiler. Ukrayna hükumetini de devirmeden çekilmeyeceklerdir.

NATO'nun en ufak müdahalesi savaşı Pasifik Okyanusuna taşır. 


Putin Ukrayna'ya değil, Avrupa ile savaşa girmeye göze almış, diyor ki;

"NATO Varşova Pakt'ına karşı kurulmuş bir örgüttür. Varşova Paktı dağıldığına göre, Nato'nun da varlık sebebi ortadan kalkmıştır. Ama ortadan kalkmak bir yana her geçen gün yayıldıkça yayılıyor . Dibime kadar gelmek istemenizin sebebi tarafımızca bellidir, sonucuna katlanacaksınız!"


Teknolojik üstünlük doğru kullanılmazsa yenilgi kaçınılmaz elbet..

ABD ve AB,  Ukrayna'yı NATO'ya dahil edeceğiz diye piyon olarak kullanınca, satranç ustası iki hamlede şah-mat çekti. Şimdi Ukrayna yönetimi " kınamaktan başka bir şey yapmıyorsunuz" diye NATO'ya sallıyor. Dünya seyrediyor, yalnız bırakıldık diyor.

Kavgaya giriyorsan önce kendine güveneceksin! 

Putin sosyalizmin getirmiş olduğu tarihsel ve teknolojik güç ile posta koyuyor. O da biliyor çarşı karıştığında NATO'nun fos olduğunu.

Eh, elin zırhı ile gerdeğe girilirse olacağı bu. Ah haydut Amerika! İnsanlığın baş düşmanı!

Dünyada çok gerilim birikti, Çin tetikte bekliyor Tayvan ve tartışmalı Japon Adaları için.. Ülkeler eski topraklarının peşine düşecekse, bizim de üç kıtada topraklarımız vardı.. mesela yani..:)

Savaşın ne anlama geleceğini en çok da AB ülkeleri biliyor, o yüzden ekonomik yaptırımlarla durumu idare etmeye çalışacaklar. Neticede "Rus alır, yanına kar kalır" kadim atasözü geçerli olacak. Tersi halde sığınakları yapmaya başlamak gerekirdi çoktan.. Ukrayna'dan sonra en çok biz etkileneceğiz belli ki.


Durum böyleyken vesileyle hatırlamakta fayda var;

İsmet İnönü; “ Büyük devletlerle ilişkiler, ayı ile yatağa girmeye benzer!” demişti.

"S 400 ler konusunda kimle yatağa girdiğimizi" de unutmamak lazım bu arada..

Büyük önderimiz Atatürk ve İsmet İnönü.. 

Yatıp kalkıp bu iki Vatansevere dua edelim. Onların temelini attığı dış politikalar sayesinde savaşlardan kurtulduk .ATA'mızın 85 yıl önce tasarladığı sözleşme, bugün insanlığı belki de 3. Dünya Savaşından koruyor.

İktidarın ısrarlı çılgın proje kanalı diyelim ki var olsaydı bugün, Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle Montrö tartışmaya açılır, İst. savaş alanına dönerdi!!

Montrö sözleşmesi sayesinde ABD Karadeniz'e istediği gibi giremiyor.

O'nun ışığı; görmek isteyenler için sönmeyecek meşaledir.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİNİN ÖNEMİ
Sözleşme, Türkiye'ye Boğazlar üzerinde tam kontrol hakkı verir ve barış zamanı sivil gemilerin özgürce geçişini garantiler. Anlaşma, ayrıca Türkiye'ye İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkı verir.

Ne demişti, Büyük ATATÜRK;

1- Komşuların iç işlerine karışmayın.

2- Rusya’yı tahrik etmeyin.

3- Arap ülkeleriyle ilişkilerinizi geliştirin. Aralarındaki anlaşmazlıklara karışmayın.

4- Sormadan akıl vermeyin.

5- Batı kültürünü benimseyin, fakat onların emperyalist emellerine alet olmayın.

Atatürk bunları söylerken İsrail henüz kurulmamıştı.

Yoksa onun için de bir tavsiyede bulunurdu çünkü sonraki tüm sorunların dolaylı-dolaysız nedeni Filistin toprağı üzerinde 1948’de kurdurulan İsrail’dir.

Kurumsal akıl devre dışı bırakılıp, ülkelerin kaderleri tek kişilerin emrine verilirse sonuç felaket olur. Batının emperyalist çıkarları, Putin'in histerik karakteriyle birleşince sonuç felaket oldu. Cehaletle de birleşen böyle bir tek adam felaketini 20 yıldır yaşıyoruz biz.

Trilyonlarca dolar para, tek bir kişinin iktidarda kalma hırsı ve korkularına kurban edildi ve betona gömüldü, ülkenin her alanda beyin ölümü gerçekleşti. Küresel krizlerden en fazla etkilenecek ülkelerin başında geliyor Türkiye.

Buradan cihan harbi çıkacak değil elbet. Putin çoktan mekan sahibiyle anlaştı bile.. Risk alacak göz var mı onda!?! Filler tepişir, olan karıncalara çayır-çimene olur..

Ama ekmek 7 lira olacakmış! Kimin umurunda?

Kim kazanır, kim kaybeder!?
"İnsanların öldüğü hiç bir dava haklı değildir."
 Kıyametin kopmasına gerek yok.
İnsanoğlu getirecek kendi sonunu ..

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER