VALİ ÜMİT AÇIKLADI:KONGRE MERKEZİ, OTELLER VE SPOR KOMPLEKSLERİ YAPILACAK

Bolu Belediyesi meclis toplantısında Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi proje alanı hakkında konuşan Vali Ahmet Ümit, “Orada kongre merkezi yapılacak. Her bir spor çeşidinin kompleksi yapılacak.Oteller yapılacak. Birileri çıkıp buranın peşkeş çekileceğini söylüyor. Onlar peşkeş çekmesin başka kimse peşkeş çekmez”dedi.

VALİ ÜMİT AÇIKLADI:KONGRE MERKEZİ, OTELLER VE SPOR KOMPLEKSLERİ YAPILACAK

Haber:Ahin ASLAN

2015 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Köroğlu Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen bölge için, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından iptal davası açıldı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bahse konu turizm koruma ve gelişim bölgesinin iptaline yönelik açılan dava neticesinde; Danıştay 6’ncı Dairesi, söz konusu bölgenin sadece doğu sınırının iptaline karar vermiş ve karar sonrasında yapılan düzenleme ile alan büyüklüğü 38 bin 848 hektara düşürüldü.Fakat dava neticesinde bilirkişi raporlarında belirtilen olumsuzlukların dikkate alınmadığı TMMOB Bolu İKK Sekreteri Erol Perçin tarafından ifade edilmişti.

Bolu Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının birinci birleşimine katılan Vali Ahmet Ümit, CHP’li Meclis Üyesi Cumhur Bandakçıoğlu’nun Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde neler olacağı sorusuna yanıt verdi.

“YER TESLİMİ YAPILDI”
Bölgede yapılacak olan proje ile ilgili üçüncü kez ihaleye çıkıldığını ve ihalenin bittiğini açıklayan Vali Ümit, “Üçüncüsünde ancak verebildik. Eğer veremeseydik o zaman farklı bir ihale tarzına girecektik. Yer teslimi yapıldı. İlgili kurumlarla yazışmalar yapıldı. 50 küsur kurumun muvafakatı alınması gerekiyor. Yaklaşık 25 tanesi ile ben kendim örüştüm. Geriye kalan 20-25 tanesi ile ilgili arkadaşlarımızın görüşerekten bir an önce ki bu haftayı verdim sadece. Evet veya hayır diye mutlaka dönmelerini talep ettik. Çünkü zaman çok önemli. Buraya verilmiş olan süre 370 gün. Teknik olarak biraz fazla oluyormuş” dedi.

“BİZİM ŞUANDA AĞAÇ KESMEMİZİ GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK”
Çalışmaların başladığını ifade eden Vali Ümit, bu projenin siyaset üstü politika dışı bir proje olduğunu söyledi. Yapılacak olan proje ile bölgede herhangi bir ağaç kesiminin yapılmayacağını kaydeden Vali Ümit, “Herkesten buna göre yaklaşımda bulunmalarını rica ediyorum. Burası sadece Bolu’nun değil ülkenin, ülkenin de ötesinde bölgenin önemli bir yeri olacak. Tereddüttünüz olmasın. Güzel ortamlar var. Bizim şuan ağaç kememizi gerektirecek bir durum yok. Bunların hiçbirini yaptırmayalım. Hep beraber yaptırmayalım. Sizin kadar ve o Greenpeace’ciler var ya Greenpeace’cilerin nereden geldiğini aslında hepiniz bilirsiniz. Onların bizim kadar bu doğayı sevmeleri mümkün değil”diye konuştu.

KONGRE MERKEZİ, SPOR KOMPLEKSLERİ VE OTELLER YAPILACAK
Bölgede kongre merkezi, spor kompleksleri ve otellerin yapılacağını vurgulayan Vali Ümit, “Bu doğa bizim. Bu ağaçlar bizim. Bu otantik hayattan vazgeçmeyeceğiz. Eğer bundan vazgeçersek oranın kıymeti kalmaz zaten. Master planı yapıldıktan sonra projelendirildikten sonra aslında net olarak ortaya çıkacak. Esas ondan sonra belki bir şey söyleyebiliriz. Nihayetinde orada nereye ne yapılacağına karar verilecek şimdi. Orada bir kere kongre merkezi yapılacak. Her bir spor çeşidinin kompleksi yapılacak.Oteller yapılacak. Birileri çıkıp buranın peşkeş çekileceğini söylüyor. Onlar peşkeş çekmesin başka kimse peşkeş çekmez. Herkes yerinde kalacak.Turizm geliştirilecekse de bu hayvanların hakları korunarak yapılacak.Burası bölgemizin yüz akı olacak”ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER