'YABANCILARA 10 KATI ZAM' ÖNERİSİ KOMİSYONDAN ÇIKAMADI!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ayrımcı uygulaması Plan ve Bütçe Komisyonu’nda battı. Ağustos ayı birinci birleşiminde meclis üyelerine söz hakkı vermeden Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen öneri, komisyondan çıkamadı.

'YABANCILARA 10 KATI ZAM' ÖNERİSİ KOMİSYONDAN ÇIKAMADI!

Haber:Ahin ASLAN

Bolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısının birinci birleşiminde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen ‘yabancıların kullandığı su ve katı atık ücretlerine 10 katı zam yapılması’ konusu, ikinci birleşimde Plan ve Bütçe Komisyonu Kurulu tarafından Eylül ayında gerçekleştirilecek olan meclis toplantısına ertelendi.


CHP’Lİ ÜYELERİNE DAVET
Bolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Halka açık gerçekleştirilen meclis toplantısına CHP’nin tüm üyeleri özel mesajla davet edildi.

ÖNERİ,EYLÜL AYINA ERTELENDİ
Öneriye ilişkin söz hakkı alan Komisyon Başkanı Hüseyin Serin, kentte yaşayan göçmen sayısı ile dijital ve mekanik su sayacı kullanan yabancı sayısı gibi eksik bilgilerin olduğunu öne sürerek, "İl göç idaresine herhangi bir yazı gerektiği kanısındayız. Kaç tane dijital saat kullanan var, kaç tane mekanik saat kullanan var, kaç tane abonman bunları bilmek durumunda değiliz. Bir de kanun ve mevzuatlara uygun olması düşüncesinde olduk.  Arkadaşlarımızla beraber" dedi. Önerinin Eylül ayı meclis toplantısının birinci oturumuna ertelenmesi nedeniyle Tanju Özcan ve AKP’li meclis üyeleri arasında gergin anlar yaşandı.

POLİTİKA OLUŞTURULSUN
Özcan, mülteci ve göçmenlerin ‘sığınmacı’ olduğunu ifade ettikten sonra konunun ulusal basında yer bulması, politikacıların konuyu tartışması ve bir çözüm bulunması amacıyla gündeme getirdiğini açıkladı. Kararın komisyonda battığını belirten Özcan, "Komisyon toplanabilirdi, birbirimizi kandırmayalım. En bunu toplanmamasının arkasındaki sebepleri anlatacağım. Ben bu konuyu niye gündeme getirdim? Türkiye tartışsın diye. Bana batan bir şey mi vardı? Sorumlu bir vatandaş olarak söyledim. Halkın tercümanlığını yaptım. Bu konu ulusal basında tartışılsın bir politika oluşturalım. Bu sığınmacılar kalacak mı, gidecek mi? Halka soralım dedim. Halk, ‘kalsın’ derse kalsın. Bu konu bir sonraki ay gündeme gelir, ben illa oylatacağım"ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER