‘YAŞASIN 1 MAYIS’

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla kent meydanında bir araya gelen yüzlerce yurttaş 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan yüzler düzenledikleri yürüyüşün ardından Kardelen Meydanı’nda gerçekleşen mitingle 1 Mayıs coşkusunu yaşadı.

‘YAŞASIN 1 MAYIS’

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla, Eğitim-Sen, SES, Tüm Bel-Sen, TMMOB, Halkevi, CHP, EMEP, SOL Parti, TİP ve TKP üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş 1 Mayıs yürüyüş ve kutlamalarına katıldı.

İzzet Baysal Caddesi üzerinde gerçekleştirilen 1 Mayıs yürüyüşünün ardından Kardelen Meydanı’nda düzenlenen mitingde gerçekleştirilen açıklamada, “İşçilerin, kamu emekçilerinin, gençlerin, kadınların, emeklilerin, çocuklarımızın geleceği için tarihsel bir dönemde 2023 1 Mayıs’ında kol kola omuz omuzayız” denildi.

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici “Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günümüz 1 Mayıs kutlu olsun. Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları, rüşvet çarkı nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri tekrar anıyor anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. İşçilerin, kamu emekçilerinin, gençlerin, kadınların, emeklilerin, çocuklarımızın geleceği için tarihsel bir dönemde 2023 1 Mayıs’ında kol kola omuz omuzayız. Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan, yok sayılan milyonlar 1 Mayıs alanlarında bir aradayız” dedi.

“MİLYONLARI YOKSULLAŞTIRDILAR”

Gezici “Memlekette hak aramayı, sendikalı olmayı, grev yapmayı engellediler, üstelik bu yaptıklarıyla övündüler. 21 yıllık AKP iktidarında 19 grev milli güvenlik gerekçesiyle yasaklandı. Sadece grev yasakları değil işçilerin sendikalaşmasının önüne sermayenin yasalarıyla çıktılar kod 29 gibi uygulamalarla emekçilerin tüm hakları gasp edildi. Güvencesiz çalışmayı hemen her alanda hâkim hale getirdiler. Bizlerin işini ekmeğini, iktidarın ve patronların insafına terk etmeye çalıştılar. KHK’lar ile çalışma hakkını gasp ettiler, Anayasa’yı rafa kaldırdılar, mahkeme kararlarını uygulamadılar. Yani hak, hukuk tanımadılar. Şirket gibi yönettikleri ülkede salgında, depremde, ekonomik krizde en ağır bedelleri biz ödedik ama onların geliri de serveti de katbekat büyüdü. Memleketi şirket gibi yönetenler, bu memleketin tüm değerlerini üreten milyonları yoksullaştırdılar,  güvencesizleştirdiler. Hepimizin sadece bugünün değil geleceğini de çaldılar.” dedi.

“2023 1 MAYIS’I YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR”

Gezici, açıklamasında, yeni bir başlangıç yapıldığını ifade ederek  “Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten biz işçilerin, emekçilerin yöneten olduğu bir düzen kurma irademizi 1 Mayıs meydanlarına taşıyoruz. 1 Mayıs ‘Birlik’tir. 1 Mayıs ‘Dayanışma’dır. 1 Mayıs ‘Mücadele’dir. 1 Mayıs gelecektir, 2023 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıçtır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak geleceğimize sahip çıkacağız. Hürriyet en şanlı elbisesiyle meydanları dolduracak ve bizler haykıracağız. Emek bizim, söz bizim!" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından kitle, zılgıtlar eşliğinde halay çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER