YENİDEN REFAH '6284'ÜN KALDIRILMASINI TALEP ETTİ

Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmak için "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması" talebine AKP'den 'hiçbir problem yok' yanıtının verildiği bildirildi.

YENİDEN REFAH '6284'ÜN KALDIRILMASINI TALEP ETTİ

Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının ardından uzun mücadeleler sonucu kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu da hedefte. Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılmak için sunduğu maddelerden biri olarak 6284'ün kaldırılmasını talep etti. AKP'den gelen yanıtta, 'hiçbir problem yok' denildi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Habertürk'te Kübra Par’ın sunduğu “Açık ve Net” programına konuk oldu. Cumhur İttifakı ile yapılan görüşmelerde katılım için 30 madde ile ilgili açıklamada bulunan Aydal, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması talebinin yer aldığı listeyi AKP'ye ilettiklerini ve kendilerine 'hiçbir problem yok' yanıtı verildiğini söyledi.

6284 NEDİR?

20 Mart 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve dayanağı İstanbul Sözleşmesi olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, şiddete maruz kalan ya da şiddete uğrama ihtimali olan kadınların ve beraberindeki çocuklarının, ısrarlı takip mağduru kadınların ve şiddete maruz kalan aile bireylerinin korunmasını hedefliyor.

Kadının aileden bağımsız olarak ele alındığı 6284 sayılı kanun ile şiddet mağduru kadın ve var ise beraberindeki çocuğa barınma hizmetinin sağlanması, hayati tehlikesi var ise koruma altına alınmasının sağlanması, kadın ve çocuğa geçici maddi yardımlar yapılması, psikolojik, sosyal ve hukuki desteğin sağlanması, kreş desteğinin sağlanması gerekiyor. Bu kanun ile şiddet mağduru kadın; kimlik bilgilerinin değiştirilmesini, koruma ve bakım altına alınmayı, adres gizliliğini, şiddet uygulayıcısına uzaklaştırma kararını, geçici velayet ve nafaka, geçici maddi yardım, genel sağlık sigortasından yararlanmayı talep edebiliyor.

6284 sayılı kanuna göre koruyucu tedbir kararlarının verilmesi için şiddete ilişkin delil ya da belge aranmıyor, kadının beyanı esas olarak kabul ediliyor.

6284 SAYILI KANUN’UN SAĞLADIĞI HAKLAR

>> Şiddete uğrayan kadının kendine ve beraberindeki çocuklara barınma yeri sağlanması

>> Geçici maddi yardım sağlanması

>> Hayati tehlikesinin olması halinde geçici koruma altına alınması

>> Korunun kişi bakımından hayati tehlikesinin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması halinde kimlik ve diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi

>> Korunan kişilerin bulundukları konuta, iş yeri ve okula uzaklaştırma kararı

>> Şiddet uygulayan kamu görevlisi olsa bile, silahını kolluğa teslim etmesi

>> Korunan kişiye barınma, geçici maddi yardım, sağlık, adli yardım hizmetlerinin koordine edilmesi

>> Şiddet önleme ve izleme merkezlerinin kurulması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER