YOKSULLUK VE YOLSUZLUK DÜZENİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu, tek adam rejiminin yarattığı ekonomik krize karşı geçinemiyoruz pankartı ile eylem gerçekleştirdi.

Bolu İzzet Baysal Caddesi'nde bulunana İzzet Baysal anıtı önünde bir araya gelen Boku Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri 'sermayeye değil, halka bütçe, hükümet istifa, AKP'den hesabı emekçiler soracak ve saraya kul AKP'ye köle olmayacağız" sloganları ile haykırdı.

Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Geçici okudu. Gezici açıklamasında, "Artık Yeter, bugün burada yükselttiğimiz sesi, bu kentin her yerinde büyüteceğiz. Bu yolsuzluk ve yoksulluk düzenine teslim olmayacağız. Bizler gayet iyi biliyoruz, bu memleketin kaynakları, bu kaynaklar üzerinden zorbalar elini çektiğinde tüm halka yeter! Bizlerin sırtına yüklediğiniz borç yüküne karşı, dayattığınız yoksulluk düzenine karşı, zulmünüze karşı, insanca bir yaşam ve insanca bir düzen için sesimizi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

KAYNAKLAR,BİR AVUÇ SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
“ARTIK YETER! GEÇİNEMİYORUZ!” başlığıyla yapılan açıklamanın devamı şöyle:
“Tek adam rejiminin ülkemizi taşıdığı nokta açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefaletten başka bir şey değildir.  Döviz kurlarındaki artış, emekçilerin hayatına zam olup yağmaya, yüksek enflasyon, gelirlerde düşüş ve işsizlik olarak yansımaya başlamıştır. Market raflarında kota uygulanmakta, en temel gıda ürünlerine ulaşım zorlaşmakta, yoksulluk giderek derinleşmektedir. Kara kış kapıdadır!İktidar ülkenin yeraltı ve yerüstü tüm kaynaklarını, dağını, deresini, toprağını, kamu kaynaklarını, çok uluslu şirketlere, bir avuç sermayeye  yerli  ve milli hamasetiyle peşkeş çekmeye devam ediyor.”

EMEKÇİ KİTLELER İHTİYAÇLARINDAN DAHA FAZLA KISMAYA ZORLANMAKTADIR
“İktidar çıkar birliği içindeki bir avuç yandaş ve işbirlikçinin kasaları şişerken, geniş emekçi kesimleri her gün daha fazla borçlanmaya, ihtiyaçlarından daha fazla kısmaya zorlanmaktadır.  Bu düzen bir avuç haraminin kazandığı; geniş halk kesimlerinin yoksullaştığı kötülük düzeninden başka bir şey değildir. Bu düzen halkın emeğini yağmalayanların zenginleştiği, hesabını gençlerin, kadınların, işçilerin ödediği saltanat düzenidir! Bu düzen saray bahçelerinde “gerekirse kuru soğan yeriz” diyenlerin, halka “porsiyonları küçültün” diyerek şatafat ve lüks içinde sefa sürenlerin düzenidir. Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi halk için mutlak yoksulluğa, açlığa sürüklenmek anlamına gelirken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir.

“ŞATAFAT DÜZENDEN ARTIK VAGEÇİN”
Milyonlarca insanımız, halkımız adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Bu memleketin kadınları, gençleri, tüm emekçileri taşıyor. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Bugün döviz kurları yükselirken servetlerine servet katanlar, "dövizden size ne” diyor. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Bizim cebimizden aldıklarınızı bir avuç yandaş müteahhide “faiz” olarak aktarmaktan vazgeçin!Bizim cebimizden aldıklarınızı yandaş vakıflara, tarikatlara, cemaatlere aktarmaktan vazgeçin! Bizim cebimizden aldıklarınızla yaşadığınız şatafat düzenden artık vazgeçin!Eğitimi için kitap dahi alamayan çocuğun, barınacak ev bulamayan gencin, çocuğunun karnını doyuramadığı için intihar eden babaların, geceleri semt pazarları artıklarından topladıklarıyla çocuklarını beslemeye çalışan annelerin; fabrikalarda gece gündüz insani koşullarda çalıştırılmayan işçinin, atanamayan öğretmenlerin cebinden alan, ülkemizin kaynaklarını sermayeye peşkeş çeken, bir avuç mutlu azınlığın harami düzenine ARTIK YETER!

“HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”
Artık Yeter, bugün burada yükselttiğimiz sesi, bu kentin her yerinde büyüteceğiz. Bu yolsuzluk ve yoksulluk düzenine teslim olmayacağız. Bizler gayet iyi biliyoruz, bu memleketin kaynakları, bu kaynaklar üzerinden zorbalar elini çektiğinde tüm halka yeter! Bizlerin sırtına yüklediğiniz borç yüküne karşı, dayattığınız yoksulluk düzenine karşı, zulmünüze karşı, insanca bir yaşam ve insanca bir düzen için sesimizi büyütmeye devam edeceğiz.Bir kez daha sesleniyoruz! Gelin bu kötülüğü hep birlikte yenelim! Gelin krizin ağır faturasını bu memleketin emekçileri, kadınları, gençleri olarak bir kez daha biz ödemeyelim! Gelin zalimlerin düzenine karşı hep birlikte mücadele edelim!

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 23:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER