YUVA KÖYÜ'NDE ZEHİRLENME NEDENİ AÇIKLANMADI

Bolu'da, sudan kaynaklanan zehirlenme vakarında 1 kişinin öldüğü, 144 kişinin de hastaneye kaldırıldığı Yuva Köyü'nde tedavisi devam eden 5 kişi kaldı. Köyde su ve gıdalardan alınan numunelerde tespit edilen mikrobun türü açıklanmadı.

YUVA KÖYÜ'NDE ZEHİRLENME NEDENİ AÇIKLANMADI

Bolu Yuva Köyü'nde 16 Temmuz’da 144 kişi şebeke suyundan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı, bir kişi ise yaşamını yitirdi. Öncelikle çocuklarda etkilerini gösteren zehirlenme, kısa sürede tüm köye yayıldı. 

Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, bazı hastalarda ishal nedeniyle böbrek yetmezliği başladı.

Durumu ağırlaşan hastalar, başka şehirlerdeki hastanelere götürüldü. 141 kişi zehirlendi, 1 kişi yaşamını yitirdi.

Tedavileri tamamlanan 135 kişi taburcu oldu. Yoğun bakım hastası bulunmazken, hastanede halen serviste tedavisi devam eden 5 kişi kaldı. Bu hastaların da sağlık durumlarının iyiye gittiği ifade edildi.

Yuva köyündeki tüm şebeke suyu hatlarının boruları değiştirildi. Köydeki su depoları da tamamen temizlendi.Köye şebeke suyu verilirken, içme suyu ihtiyacı, tedbir amacıyla dışarıdan getirilen sularla sağlanıyor. Ayrıca halkın kirlilik tespit edilen kuyu sularını da kullanmasına izin verilmiyor.

RAPOR AÇIKLANMADI
Köye içme suyu sağlayan kaynaklardan alınan numunelerde suda mikroba rastlandığı belirtildi. Ancak mikroba neden olan etkenler ve mikrobun türüyle ilgili henüz açıklama yapılmadı.Olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER