ZAM MAĞDURU ÖĞRENCİ:OKULU BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Yetersiz kapasite ve fiziki imkânsızlıklar ile tartışılan KYK yurtlarının aylık ücretine yüzde 80’e varan zamma Bolu’daki öğrenciler tepkili. İzzet Baysal Kız öğrenci Yurdu’nda 6 kişilik odada kalan bir başka öğrenci, "Okulu bırakmayı düşünüyorum çoğu arkadaş da öyle düşünüyor"dedi.

ZAM MAĞDURU ÖĞRENCİ:OKULU BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Özel Haber:Ahin ASLAN

Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamayan KYK yurt ücretlerine yapılan zamlar tepkilere neden oldu. Yapılan fahiş zamlara yönelik Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmezken yüz binlerce öğrenci zamdan, yurt depozito ücretiyle ilgili telefonlarına gelen mesaj ile haberdar oldu.

Yurt müdürleri tarafından öğrencilere gönderilen mesajda “Yurt ücretleri 600 depozito 820 oldu.İlk kayıt esnasında 444 depozito ödediniz. Şuanda 376 TL depozito fark borcunuz oluştu” denildi.

"220 TL ULAŞIMA GİDİYOR"
Bolu’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Abant Erkek Öğrenci Yurdu’nda 4 kişilik odada kalan bir öğrenci, 325 TL olan yurt ücretinin 476 TL’ye çıkartıldığını ayrıca yemek fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle kendilerine verilen yemek ücreti ile yalnızca ana yemek ve pilav alabildiklerini belirtti. KYK tarafından verilen 850 TL’lik kredi/bursla geçinilemeyeceğini kaydeden öğrenci, “Yurtta yemek yemediğim için param 10 günde bitiyor. 220 TL’si ulaşıma gidiyor zaten. Onun dışında dışarıdan yemek almak zorunda kaldığım zamanlar oluyor. 850 TL ile bir ay geçinebilmek mümkün değil” dedi.

"ZAMMI ÖĞRENCİLER GİDERKEN YAPTILAR"
275 TL olan yurt ücretinin yaklaşık 2 kat zamlandığını söyleyen İzzet Baysal Kız öğrenci Yurdu’nda 6 kişilik odada kalan bir başka öğrenci, “Kara kara düşünüyorum yazın çalışsam kenara koysam ama evin giderlerine gidecek sonuçta annemle yaşıyorum okulu bırakmayı da düşünüyorum çoğu arkadaş da öyle düşünüyor.
İmza toplamayı düşünüyoruz. Zammı sinsice yaptılar, tam öğrenciler giderken” diyerek tepki gösterdi.


"İŞE GİRMEDEN İCRALIK OLACAĞIM"
Bolu’da Seyyide Nefise Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan bir başka öğrenci ise, “Kredi zaten 850 TL. Buna da yüzde 100 zam yaparlar. Geri ödemesi olur 100 bin TL. Mezun olunca işe girmeden icralık olacağım” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER