HALKININ YANINDA DEVRİMCİLER VAR

19 Ağustos 1966 yılında Muş'un Varto ilçesinde yaşanan deprem felaketinde devrimciler halkın acılarını sarmak için deprem bölgesine gidip halkın sorunları için verdikleri mücadele, gösterdikleri dayanışma üzerinden neredeyse 57 sene geçti.

Bu fotoğraf, Nurhak dağlarında katledilen, adını onurla taşıdığım, Sinan Cemgil’e ait. Varto Depremi sonrası, Varto'yu yeniden inşa ederken, depremzedelere ev yaparken.

Dile kolay 57 sene. Memleketimizin nice acıya tanıklık ettiği bu 57 sene içerisinde görünen o ki değişmeyen yalnızca iki gerçek var. Birincisi yaşanan afetlerden siyasi iktidarlarca zerre kadar ders çıkarılmadığı. İkincisi ise nerede efkarlı bir dağ varsa, devrimcilerin orada olduğu.

Ve tarih 19 Şubat'ı gösteriyor. Rasih Ulaş Bardakçı'nın katlediliş yıldönümü. Türkiye devrimci hareketinin simge isimlerinden Ulaş Bardakçı, 51 yıl önce bugün, İstanbul Arnavutköy'deki çatışmada hayatını kaybetmişti. Ülkesindeki karanlığa karşı mücadele eden, bugün sesimizin ulaştığı neresi varsa orada nice bebeğe adını veren Ulaş, dün olduğu gibi bugünde halkının yanında.

Bir haftadan bu yana Hatay, Defne bölgesindeydim. Bölgedeyken nice depremzede Ulaş ile karşılaştım ve nice Ulaşların orada depremzedelere yardım için canla başla çalıştığını gördüm. Ne şov ne zerre çıkar. Devrimcilerin tamamı dayanışmayı büyütmek, umudu yeşertmek için oradaydılar.

Sadece Hatay’da da değil, devrimciler felaketten etkilenen tüm illerde, ilçelerde, mahallelerde ve köylerde, depremin ilk anından bu yana, omuzlarında kötülüğün karşısında iyiliği taşımaya devam ediyor.

Afet bölgesinde yaşanan felaket sonrası, egemenlerin ve onlar eliyle beslenenlerin çaresizliğine her birimiz ayrı ayrı acılarla bir kez daha tanık olduk.

Bu nedenledir ki gayet iyi biliyoruz: Kurtuluş; nice sene teknik hataları rant uğruna görmezden gelenlerin, siyasi şov derdiyle enkaz altında kalan iktidarların, kendi PR çalışmaları nedeniyle en ufak çabaya dahi ket vuran sosyal medya tüccarlarının değil bu memleketin devrimcilerinin elinde!

Yaşar Kemal’in dizelerini tekrarlayacak olursak, “Çiçekler Ulaş açacak.. Bundan sonra yeryüzünde…” Ve yine tekrar etmek gerekirse; memlekete SOL gerek, sosyalizm gerek!

YORUM EKLE