BOLU BAROSU: ÖZGÜR, EŞİT VE ŞİDDETSİZ BİR YAŞAM İÇİN MÜCADELEYE

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapılan açıklamada “Yasaların etkin uygulanmasındaki mücadelemizin ve İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesine ilişkin irademizin devam edeceğini bir kez daha beyan ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

BOLU BAROSU: ÖZGÜR, EŞİT VE ŞİDDETSİZ BİR YAŞAM İÇİN MÜCADELEYE

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kübra Başarır tarafından yapılan açıklamada “Kadınların insan haklarını ihlal eden düzene karşı direnişlerinden yola çıkarak 1999 yılında BM kararı ile ilan edilen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” bugün de kadınların özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam mücadelesiyle devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Dünyanın birçok noktasında kadınların eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesi verdiğini belirten Başarır “Yanı başımızda, İran'da Mahsa Amini'nin başörtüsü gerekçe gösterilerek öldürülmesinin ardından güçlenen kadın hareketini selamlıyoruz. Mücadeleleri mücadelemizdir.” şeklinde konuştu.

Özel ve kamusal alanda kadına yönelik şiddet devam ettiğini ifade eden Başarır “Kadınlar güvende olmaları gereken toplu taşıma araçlarında ve caddelerde dahi tanımadıkları erkekler tarafından şiddete uğruyorsa, aldıkları koruma kararlarına rağmen öldürülüyorsa, bunun nedeni şiddetle etkin ve kararlı şekilde mücadele edilmemesi, aksine, kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik saldırılar karşısında etkisiz kalınmasıdır.” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMESİ YÖNÜNDE ISRARLIYIZ”

Av. Kübra Başarır açıklamasına şu şekilde devam etti “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 6284 Sayılı Kanun ve imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler başta olmak üzere, kadın haklarını güvence altına alan mevzuatın devletin her bir organı tarafından eksiksiz uygulanması, uygulamanın denetlenmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı, eşitsizliği ortadan kaldıran politikalar üretilmesi, kadına yönelik şiddet suçlarında etkin ve caydırıcı cezalar verilerek bu cezaların infazının eksiksiz tamamlanması ile temel bir insan hakları belgesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulması, öncelikli taleplerimizdir. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak, her gün olduğu gibi bugün de; Kadınların kazanımlarını elinden alacak olan düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, Yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden hayata geçirilmesi yönündeki ısrarımız ve kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER