BOLU'DA KADINLAR İÇİN 6 SERA KURULDU

Bolu'da 240 bin lira bütçeli 6 adet seranın kurulumu için çalışmalar başlatılırken, kadın ortaklar bu seralarda sebze dikimine başlayarak yaz-kış 12 ay ürün alabilecekler.

BOLU'DA KADINLAR İÇİN 6 SERA KURULDU

MARKA'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı çerçevesinde Kadının Emeği Birliğin Temeli Projesi kapsamında; Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün de ortağı olduğu, S.S. Demirciler Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından köyde kullanılmayan ilkokulun yöresel ürünlerin üretileceği bir imalathaneye dönüştürülmesi, 6 adet sera yapımı, 1 lavanta bahçesi, kır lokantası ve kafeterya çalışmaları hızla devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, “Her biri 240 metre karelik 6 adet seranın 02.09.2021 tarihinde ihalesi yapılmış, köydeki 6 kooperatif ortağının bahçesine seraların kurulumu başlamıştır. İl Müdürlüğümüz sera ihalesi kabul komisyonu tarafından yerinde yapılan kontrollerde teknik şartnameye uygun şekilde kurulumun yapılmakta olduğu görülmüştür" dedi.

KIRSALDAN KENTE EKONOMİK GÖÇ AZALTILACAK

Projenin amacına yönelik açıklamalarda bulunan Murat, şunları söyledi:
"Proje ile kırsal alanda yaşayan ve sosyo-ekonomik bakımdan dezavantajlı olan kadınların; Tarımsal üretim, yenilik ve girişimcilik konularında bilgi ve becerilerini artırmak,kadınların bu bilgi ve becerilerini değerlendirebilecekleri düzenli ve sürekli gelir getirici ve gelir artırıcı yeni faaliyet alanları oluşturmak. Bu sayede kadınların sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımlarını sağlamak ve de kırsaldan kente ekonomik göçün azaltılması hedeflenmiştir."

240 BİN TUTARLI 6 ADET SERA
"240 bin TL tutarlı 6 adet seranın kurulumunun tamamlanmasıyla kadın ortaklar kooperatifin üretim ve pazarlamasına katkı sağlayacak sebze dikimine başlayarak yaz-kış 12 ay ürün alabileceklerdir.En önemlisi de; Kooperatif çatısı altında birleşerek ürünlerini pazara sunma ve bu sera ürünleri ile kooperatifin gelişimi de hız kazanacaktır. Seraların kurulduğu alanda yer alan termal tesisin varlığı da önemli bir avantaj oluşturmaktadır. Tüketiciler kendileri dalından taze ürünleri toplayabilmenin mutluluğunu yaşayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER