BOLU'DA KADINLAR İSYANDA!

Bolu Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması ve meşaleli yürüyüş düzenledi.

Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” yazılı pankart ve erkekler tarafından katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşındı.

İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelen kadınlar, İzzet Baysal Caddesi’nde ıslıklarla, sloganlarla ve meşalelerle yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Kardelen Meydanı’nda toplanan katılımcılar, katledilen kadınları anmak amacıyla yere serdikleri bezin üzerine mum ve çiçek bıraktı.“İSYANI HEP BİRLİKTE BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bolu Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Bolu Şubesi Kadın Sekreteri Ceren Can Perçin, 25 Kasım’ın önemine dikkat çekerek, “insanlık tarihinde kadınlara yönelen şiddetin, bir insanlık ayıbının kötü tarihi olduğu gibi esas olarak kadınların erkek egemen sisteme karşı duruşunu, dayanışmayı ilmek ilmek örerek büyüttüğü tarihtir. Her 25 Kasım'da dünyanın her yerinden kadınlar seslerini birleştiriyor, erkek devlet şiddetine karşı mücadele bayraklarını yükseltiyorlar. Kadınların hayatlarını çalan erkek şiddetine, iktidarın bu şiddeti cesaretlendiren, sırtını sıvazlayan kadın düşmanı söylem ve politikalarına, kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara, toplumsal yaşamı dini kurallara göre düzenlerken yaşamlarımıza çizdiği karanlık sınırlara karşı her zaman olduğu gibi bugün de isyanı hep birlikte büyüttük ve büyütmeye devam edeceğiz”dedi.“KADINLARIN DİRENİŞLERİNİ SELAMLIYORUZ”
AKP/MHP iktidarının kadın politikaları hayata geçirdiğini vurgulayan Perçin, “Diğer yandan savaş politikalarına hız kesmeden devam ediyor. Militarist ve kutuplaştırıcı siyasetin sonuçları daha fazla erkek-devlet şiddeti, gittikçe vahşileşen yöntemlerle işlenen kadın cinayetleri ve daha fazla gözaltı, tutuklama ve işkence olarak karşımıza çıkıyor. Emperyalizmin kan gölüne çevirdiği Ortadoğu’da dün IŞID ve ÖSO gibi dinci-gerici örgütlerle kurulan ittifakın kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere var oluşlarına dönük saldırılar karşısında kadınların özgürlük mücadelesine tanık olduk. Bugün Afganistan’ın Taliban iktidarına bırakılmasıyla kadınların yine kendilerine çizilen sınırları kabul etmediğine, direnişlerine tanıklık ediyor ve direnişlerini selamlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haklarımızdan, Yaşamlarımızdan ve Birbirimizden; VAZGEÇMİYORUZ!” diyen Perçin’in açıklamasının devamı şöyle:

“Biz kadınlar yaşamlarımızın her alanında “Ne korku, ne gözyaşı, ne utanç yıldıracak bizi, daha özgür bir dünyayı kadınlar birlikte kuracak!” demek için bugün buradayız. Sigortasızlığa, düşük ücrete ve esnek çalışma şartlarına karşı "Güvenceli İş Güvenceli Gelecek" demekten, Erkek-Devlet şiddetine, pandeminin ve ekonomik krizin bedelini kadınlara yükleyenlere ve kadın yoksulluğuna  karşı mücadele etmekten,

Okulda, işte, sokakta ve hayatın her alanında maruz bırakıldığımız şiddete ve cinsel tacize karşı dayanışmayı büyütmekten; Gericiliğe ve yozlaşmaya karşı laikliği; Savaşa, işgallere, katliamlara, sömürüye ve ırkçılığa karşı barışı ve kardeşliği savunmaktan, homofobi ve transfobiye karşı buradayız, alışın demekten; Üzerimizdeki baskı, sömürü ve eşitsizliğe karşı örgütlü mücadeleden;

Bir gece yarısı kararnamesi ile yaşamlarımızı yok sayanlara karşı İstanbul Sözleşmesi'nden; Kadınlara Lgbti+ lara ve çocuklara yönelik şiddeti meşrulaştıranlara karşı yaşamlarımızı savunmaktan; tırnaklarımızla kazıya kazıya kazandığımız yasal haklarımızdan; 6284'den TCK-103'ten; Özgürlüklerimizden, Haklarımızdan, Yaşamlarımızdan ve Birbirimizden; VAZGEÇMİYORUZ!

Düşlerimizi, gülüşlerimizi, mücadelemizi asla teslim alamayacaksınız;  geceleri, sokakları, meydanları, iş yerlerimizi, okulları, kampüsleri terk etmiyoruz; kadınlar vardır, kadınlar her yerde! Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın eşit ve özgür bir yaşam mücadelemiz!"

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER