BOLU KADIN PLATFORMU: DERYA YANIK DERHAL İSTİFA ETMELİDİR!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın kadına yönelik şiddeti “tolere edilebilir” bulmasını kadınlar, tolere etmiyor. Bolu İzzet Baysal Caddesi’nde bir araya gelen Bolu Kadın Platformu, Derya Yanık’ı istifaya çağırdı.

BOLU KADIN PLATFORMU: DERYA YANIK DERHAL İSTİFA ETMELİDİR!

Haber: Ahin ASLAN

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın pandemide kadına şiddet olaylarındaki artışın “tolere edilebilir" düzeyde olduğunu söylemesinin ardından tepkiler devam ediyor. “Kadın katliamları meşrulaştırılamaz”
pankartıyla Bolu İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelen Bolu Kadın Platformu, Derya Yanık’ı protesto etti.


KADINA YÖNELİK ŞİDDET KÜRESEL ÖLÇEKTE BİR SORUN
Bolu Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Kevser Yongacı Pala, kadına yönelik şiddetin her geçen gün artmakta ve küresel bir sorun olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini söyledi. İzolasyon sonucunda kadına yönelik şiddette yaşanan küresel artış Birleşmiş Milletler tarafından “gölge pandemi” olarak adlandırıldığını vurgulayan Pala, “Birleşmiş Milletler, hazırladığı rapora göre; pandemiden önce, her üç kadından birinin yaşam süresi boyunca şiddete maruz kalacağı tahmin edilirken, şimdi ise bu kadınların pek çoğu failler ile birlikte eve hapsolmuş durumda ve artmış şiddet riski ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Haddinden fazla yüklenmiş sağlık sistemleri ve sorunlu işleyen adalet sisteminin şiddet gören kadınların ihtiyaçlarına karşılık vermediği belirtilen raporda, acil önlemler alınması ve etkili mekanizmaların devreye konması için tüm ülkelere çağrı yapılmıştır” dedi.

KADINLARIN SIĞINIKLARA KABUL ZORLAŞTIRILMIŞTIR!
Son 10 yılda kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını belirten Pala, “Ülkemizde salgının süregeldiği 2020 yılında 300 kadın öldürülmüş,  171 kadının ölümü de şüpheli olarak kayıtlara geçmiştir. Yine 2021 yılının ilk dört ayında ise 95 kadın cinayeti yaşanırken, 59 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir. Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği salgın koşullarında, 6284 sayılı yasada kanıt aranmasına gerek olmadığı halde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından yapılan “Kadın Konukevlerinde Koronavirüse Karşı Ek Tedbirler Alındı” başlıklı açıklamada yüksek can güvenliği riski bulunan kadınlar dışında başvuru kabul edilmediği için kadınların sığınaklara kabulü zorlaştırılmış, can güvenlikleri risk altına sokulmuştur” diye konuştu.

KADINLAR EVDE ŞİDDET FAİLLERİ İLE YAŞAMAYA ZORLANMIŞTIR
Pandemi döneminde işyeri sahipleri tarafından kullanılan Kod-29 uygulamasının kadın yoksulluğunu derinleştiğini ifade eden Pala, “Kod-29 uygulaması ise tacizi, ayrımcılığı, mobbingi ifşa eden kadınlara dönük bir silah gibi kullanılmıştır. Kod-29, kadın yoksulluğunu ve işsizliğini derinleştirirken, kadınlara yönelik ekonomik, fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetin artmasına neden olmuştur. Eril yargı kararları bu süreçte devam etmiş, Hakimler Savcılar Genel Kurulu tarafından 30 Mart 2020 tarihinde imzalanan karar ile, 6284 sayılı kanun askıya alınmış, evden uzaklaştırma tedbirinin uygulanması esnetilmiştir. Artan ev içi şiddeti önlemek için hiçbir önlem alınmadığı gibi çıkarılan infaz düzenlemeleriyle kadınlar aynı evde şiddet failleriyle birlikte yaşamaya zorlanmıştır. En vahim olanı ise, 20 Mart 2021 tarihinde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı olmuştur” şeklinde konuştu.

KADIN ÖRGÜTLERİNİN ÇALIŞMALARI DERNEKLER YASASI İLE KISITLANDI!
Salgın koşullarında kayyumlar eliyle şiddete karşı oluşturulan kadın birimleri kapatıldığını, kadın hizmetleri müdürlüklerine erkeklerin atandığını, belediye kreşlerinin kapatılarak pek çoğunun Diyanet’e devredildiğini ve kadın örgütlerinin çalışmalarının dernekler yasası ile kısıtlandığını belirten Pala, “TBMM’de kadına yönelik şiddete karşı kurulan araştırma komisyonunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü' ne aktif rol verilirken, kadın örgütlerine yine yer verilmemiştir.Tüm bu yaşananları buradan yeniden ifade etmemizin nedeni, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak bu sorunların kaynağını bilmesi ve çözüm üretmesi gereken Sayın Derya Yanık'ın artan şiddetin nedenlerini kendisinin de merak ettiğini ifade ettiği talihsiz açıklama olmuştur. Atandığı günden bu yana sürekli olarak kadınların gerçek sorunlarından ne kadar uzak ve kadın bilincinden ne kadar yoksun olduğunu gösteren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu'nda yaptığı sunumda; pandemi döneminde, kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışın “tolere edilebilir” düzeyde, yani '' hoşgörülebilir'' olduğunu belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

DERYA YANIK DERHAL İSTİFA ETMELİ!
‘Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok’ diyen Pala şunları kaydetti: “Bakan Derya Yanık bu sözleriyle iktidarın kadına yaklaşımını da bir kez daha ortaya koymuştur. Sayın Bakana buradan sesleniyoruz: Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez! Bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülüz yok! Yaptığınız açıklamaları savunmak yerine,  kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmelisiniz!

UYGULANAN POLİTİKALAR KADININ ÖLDÜRÜLMESİNE SEBEP OLMUŞTUR!
Yine kamuoyunun yakından hatırladığı üzere, Bakan Derya Yanık' ın 23 Nisan' da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan dolayısıyla' bir şey ikram etmediğini söylemesi ve çocuğun koruma evinde kaldığını dile getirmesini nutkumuz tutularak izlemiştik.  Toplum nazarında Bakan Yanık’ın 10 yaşındaki bir çocuğa dahi oruç tutmakla mükellefmiş gibi muamele yapması ve koruma evinde kaldığını ısrarla belirtmesi, kendi inancına göre çocuğu yönlendirmesini kabul edilemez bulduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bizler bu anlayışı,  Ensar Vakfı' nda yaşanan çocuk istismarında '' bir kereden bir şey olmaz'' diyenlerden hatırlıyoruz. Bu politikaların ve saldırıların yarattığı sonuç, daha çok çocuğun istismar edilmesine, daha fazla kadının şiddete uğramasına ve öldürülmesine sebep olmaktadır.”

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!
Kadınlar olarak yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha ifade ediyoruz; Kadına yönelik şiddet politiktir. Çözümü için kadınlarla birlikte etkin politikalar üretilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında sağlanması gereklidir. İstanbul sözleşmesinin fesih kararından derhal vazgeçilmeli ve sözleşme tüm maddeleriyle birlikte etkin olarak uygulanmalıdır. Kadını birey olarak görmeyip aile odaklı politika üreten bakanlık kapatılmalı, kadınlarla beraber politika üretecek ''KADIN VE EŞİTLİK BAKANLIĞI'' kurulmalıdır. Bizler, ataerkil kapitalizmin yarattığı ayrımcılık ve eşitsizlik son bulana dek mücadelemizi sürdürme kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz. Cinsiyetçi, gerici ve militarist politikalara karşı, kadın dayanışmasından aldığımız güçle haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Eşit ve özgür bir yaşamı örgütlü mücadelemizle biz kadınlar inşa edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER