BOLU KADIN PLATFORMU:BOLU BELEDİYESİ İNİSİYATİF ALIP AÇIKLAMA YAPMALI!

CHP’li Bolu Belediyesi’nin Basın Yayın Birim Müdürü tarafından yerel ve ulusal basın mensupları ile iletişim kurmak amacıyla oluşturulan whatsapp grubunda cinsel içerikli yazışmalara tepki gösteren Bolu Kadın Platformu yazışlı bir açıklamada bulunarak “Hayatın her alanında bu erkek dil ve şiddetine alışmayacağız” dedi.

BOLU KADIN PLATFORMU:BOLU BELEDİYESİ İNİSİYATİF ALIP AÇIKLAMA YAPMALI!

Bolu Kadın Platformu, Bolu Belediyesi Basın Yayın Birimi tarafından oluşturulan, aralarında yerel ve ulusal basın mensubu kadın çalışanlarında olduğu whatsapp grubunda cinsel içerikli yazışmalara tepki gösterdi.

UYARIDA BULUNAN MUHABİR GRUPTAN ÇIKARTILDI
Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediyesi Basın Yayın Müdürü tarafından basın mensupları ile iletişim kurmak amacıyla kurulan whatsApp grubunda cinsel içerikli yazışmalar yer aldı. İlgili müdürün, basın mensubu bir kişinin başka bir basın mensubunun soy ismi ile ilgili cinsel içerikli konuşmalara müdahale etmediği gibi aralarında kadın muhabirlerinde olduğu whatsApp grubunda cinsel içerikli mesajlardan rahatsızlığını dile getiren Medya14 Gazetesi’nin kadın muhabiri belediyenin ilgili müdürü tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden gruptan çıkartıldı.

“ERKEK TAHAKKÜMÜNÜ MEŞRU GÖREN VE YENİDEN ÜRETEN BİR TUTUMDUR”
Bolu Kadın Platformu tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Grubu kuran, kamu görevi icra eden birim müdürünün,  asgari hukukunu sağlayacağı yerde kadın muhabiri gruptan çıkartması izaha muhtaç bir durumdur. Ayrıca grupta bulunan Bolu Gazeteciler Cemiyet başkanın da bu duruma sessiz kalması, sorumluluk almaması, kadınları yok sayan, erkek tahakkümünü meşru gören ve yeniden üreten bir tutumdur” ifadelerine yer verildi.

BOLU BELEDİYESİ İNİSİYATİF ALIP AÇIKLAMA YAPMALI!
“Daha önce çeşitli platformlarda kadın haklarına dair hassasiyetini belirten Bolu Belediyesini yaşanan bu olay karşısında inisiyatif alıp açıklama yapmaya, Bolu Belediyesi Basın Yayın Müdürü’nü özür dilemeye, Gazeteciler Cemiyet başkanın da kadın muhabirlerin bu ve benzer durumlara maruz kalmaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz” diyen Bolu Kadın Platformu’nun açıklamasının tamamı şöyle:“27 Mayıs Perşembe günü yerel ve ulusal basında yer alan haberden öğrendiğimiz,  Bolu Belediyesinin basın yayın müdürlüğü tarafından kurulan, kadın muhabirlerinde aralarında bulunduğu whatssapp grubunda cinsel içerikli kaba,  kamusal alan olarak da değerlendirdiğimiz dijital platformda ahlaksızca bir konuşmaya tanıklık ettik. Bu diyalogdan rahatsızlığını uyarı olarak paylaşan kadın muhabirin daha sora grubu oluşturan belediye basın yayın müdürü tarafından hiçbir açıklama ve gerekçe göstermeden gruptan çıkartıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Biz kadınlar, hayatın her alanında bu erkek dil ve şiddetine alışmayacağımızı ifade etmek isteriz.  Kadın muhabirin uyarısına rağmen grup içerisinde herhangi bir özür ya da mahcubiyetin duyulmaması yaşamın her alanında erkek tahakkümünün ‘’olağan’’ tezahürüdür. Bu kabul edilemez tutumu kadın platformu olarak kınadığımızı belirtmek isteriz.”

BASIN YAYIN BİRİM MÜDÜRÜ ASGARİ HUKUKU SAĞLAMALI!
“Grubu kuran, kamu görevi icra eden birim müdürünün,  asgari hukukunu sağlayacağı yerde kadın muhabiri gruptan çıkartması izaha muhtaç bir durumdur. Ayrıca grupta bulunan Bolu Gazeteciler Cemiyet başkanın da bu duruma sessiz kalması, sorumluluk almaması, kadınları yok sayan, erkek tahakkümünü meşru gören ve yeniden üreten bir tutumdur. Eril dil ve tahakküme maruz kalan kadınların farklı kaygılarla, yaşadıkları sözel, duygusal ve her türlü  şiddete karşı ses çıkarmasının önünde, bu; yok sayan,  mahkum etmeyen tutumu hayatın her alanında görmekteyiz. Bununla mücadele her yurttaşın sorumluluğu olmakla birlikte sorumluluk alan kişilerin de görevi olduğunu hatırlatmak isteriz.”

“BASIN YAYIN MÜDÜRÜNÜ ÖZÜR DİLEMEYE, BOLU GAZETECİLER CEMİYET BAŞKANINI SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUZ”
“Bizler Bolu Kadın Platformu olarak, grup içerisinde kadınları yok sayan, cinsel içerikli, kaba söz ve tutuma maruz kalmış tüm kadın muhabirlere dayanışma duygumuzu iletiyor, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemize devam edeceğimizi yineliyoruz. Daha önce çeşitli platformlarda kadın haklarına dair hassasiyetini belirten Bolu Belediyesini yaşanan bu olay karşısında inisiyatif alıp açıklama yapmaya, Bolu Belediyesi Basın Yayın Müdürü’nü özür dilemeye, Gazeteciler Cemiyet başkanın da kadın muhabirlerin bu ve benzer durumlara maruz kalmaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER