BOLU KADIN PLATFORUMU'NDA KATLEDİLEN NUR ERDEM'E İLİŞKİN AÇIKLAMASI

Bolu Kadın Platformu, 22 Nisan Cuma Günü sabah saatlerinde 73 yaşındaki eşi Mehmet erdem tarafından boğazından bıçaklanarak öldürülen Nur Erdem için basın açıklaması yaptı. Kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin lanetlendiği açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine son verilmesi için mücadelenin sürdürüleceği vurgulandı.

BOLU KADIN PLATFORUMU'NDA KATLEDİLEN NUR ERDEM'E İLİŞKİN AÇIKLAMASI

Haber:Ahin ASLAN

İstanbul’da kızının yanında yaşayan ve eşinin bakımı için sık sık Bolu’ya gelen Nur Erdem, Bolu’nun Bahçelievler Mahallesi’nde 22 Nisan Cuma Günü saat 07.30 sıralarında tartıştığı eşi Mehmet Erdem tarafından bıçakla katledildi.

Bolu Kadın Platformu, Nur Erdem’in katledilmesine ilişkin basın açıklaması düzenledi. KESK Bolu Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasını Kevser Yongacı Pala okudu.

ERKEK ŞİDDETİNE KARŞI ACİL ÖNLEM ALINMALI!
Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam edildiğini belirten Pala, “Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor; toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizliğin ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiğini belirttik. Ancak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliğine dair hiçbir yol alınamamış durumda ”dedi.

ŞİDDETTEKİ ARTIŞ,YANLIŞ POLİTİKALARIN SONUCUDUR
Kadın cinayetlerinin bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu, kadınların kazanımlarının bir bir ortadan kaldırıldığı ve toplumsal yaşamda hedef haline getirildiğini anımsatan Pala, “Kadına yönelik şiddetin her gün yeniden üretildiği ama cezasız kaldığı, etkin soruşturmanın yapılmadığı, suçun mağdura yıkıldığı erkek adalet ortamında günde en az üç dört kadın katlediliyor. Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, küçümsenemez, münferit kabul edilemez” diye konuştu.

“AÇIKÇA VE YÜKSEK SESLE YETER ARTIK DİYORUZ”
Kadın Cinayetlerinin önlenmesi, kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemenin yapılmasını ve bir an önce uygulamaya geçirilmesi çağrısında bulunan Pala, son olarak şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi’ni hedefe alarak içlerindeki gerici zihniyeti topluma yansıtan ve sözleşmeyi iptal eden, kadınının sahip olduğu yasal haklarını elinden almaya cüret eden kötücül zihniyete:

AÇIKÇA VE YÜKSEK SESLE YETER ARTIK DİYORUZ:

KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMA ADANMIŞTIR.

HİÇBİR ERKEĞİN EMANETİ, MALI, NAMUSU DEĞİLİZ. İNSANIZ.EŞİTİZ.BİREYİZ.

KADINA KARŞI ŞİDDETİ ve KADIN CİNAYETLERİNİ LANETLİYOR VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE VE KADIN CİNAYETLERİNE SON VERİLMESİ İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.”

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezahat atici
Nezahat atici - 4 hafta Önce

Kadına karşı şiddet ve cinayetler toplumsal düzeyde kararlı bir şekilde yürütülmesi Kadına karşı şiddeti devamlı hale getiren olumsuz davranışları ortadan kaldırmak için sosyal farkındalık oluşturmak Kadına karşı bakış açısına olumluduzenlemeler yapılmalı . Kadına karşı yapılan şiddet cinayetler kınıyorum umarım son olur bir daha yasanmaz

SIRADAKİ HABER