CHP BOLU KADIN KOLLARI BAŞKANI IŞIN:MİLYONLARCA KADININ YAŞAM VE EŞİTLİK HAKKI GASP EDİLDİ

CHP Bolu Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalandığı tarihin yıl dönümünde açıklama yaptı. Açıklamada "Milyonlarca kadının eşitlik ve yaşam hakkının güvencesi gasp edildi"dedi.

CHP BOLU KADIN KOLLARI BAŞKANI IŞIN:MİLYONLARCA KADININ YAŞAM  VE EŞİTLİK HAKKI GASP EDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 8’inci yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece yarısı kararname ile kadınların “can simidi” olan İstanbul Sözleşmesi’ni “hukuksuzca feshettiğini” söyleyen Işın, “Milyonlarca kadının eşitlik ve yaşam hakkının güvencesi gasp edildi” dedi.

Işın, "Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak kadın örgütleri ile birlikte yurdun dört bir yanında alanlara çıkıp basın açıklamaları yaptık. “Kadınlar 1’den büyüktür” diye haykırdık. Danıştay, bu kararıyla ‘Padişahım çok yaşa’ demiş oldu ve hukukun üstünlüğünden değil, üstünlerin hukukundan yana tavır aldı. Danıştay savcılarının gerekçeli kararda belirttikleri hukuki argümanlar yok sayıldı. AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay’a atanan Lütfiye Akbulut ise bu atamanın hakkını verdi ve fesihten yana oy kullandı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı kararına tepki gösteren ve Anayasaya aykırı olduğunu belirten Işın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir” dedi ve açıklamasını şu başlıklarla sürdürdü:

Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Tek adamın hukuksuz uygulamalarını savunanlara inat, hukukun üstünlüğünden yana tavır almaya devam edeceğiz.

Yol haritamız belli: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Tek adama karşı, “Adam Tek! Biz Çoğuz!” şiarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz!

Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Az kaldı… İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir. Haklarımızı tek tek budamaya heves edenlere, Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik mücadelesinin neferleri olarak sesleniyoruz: Haddinizi Bilin!

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2022, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER