EMEP BOLU İL YÖNETİCİSİ EMİNE ATICI'DAN 'NAFAKA' AÇIKLAMASI

Kadınların nafaka hakkını ortadan kaldıran, nafakayı “sadaka”ya dönüştüren “Devlet Destekli Nafaka Modeli”ne karşı Emek Partisi Bolu İl Yöneticisi Emine Atıcı, sosyal yardımlara muhtaç edilen geniş kadın kesimlerinin medeni haklarını gasp eden, “devlet destekli nafaka modeli” diyerek getirilen sadaka modeline karşı mücadelenin sürdürüleceğini belirtti.

EMEP BOLU İL YÖNETİCİSİ EMİNE ATICI'DAN 'NAFAKA' AÇIKLAMASI

Nafaka hakkına ilişkin 6. Yargı Paketiyle meclise gelecek düzenleme ile ilgili AKP MYK’sinde son hazırlıkların yapıldığı, kulis bilgileriyle yansıdı.

Hükümet henüz kamuoyunu paketin bütününde nasıl bir düzenleme yapıldığı ile ilgili açık biçimde bilgilendirmese de çeşitli hükümet sözcülerinin açıklamalarında “Devlet Destekli Nafaka Modeli” getirileceğini söyledi. Bu modele göre aile mahkemelerinin boşanmış erkeğin, eski eşine evlilik süresi ya da evlilik süresinin yarısı kadar bir müddet nafaka ödemesine karar vermesi; kadının nafakanın sona erdiği tarih itibarıyla gelirden yoksun olması durumunda ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden sosyal yardım verilmesi planlanıyor.

“Devlet desteği adı altında nafaka aldatmacasını kabul etmiyoruz, haklarımız için mücadele edeceğiz” diyen Emek Partisi Bolu İl Yöneticisi Emine Atıcı, kadınların haklarını gasp etmek için her türlü gayretten geri durmayan AKP-MHP hükümetinin şimdi de kadınların nafaka hakkını ortadan kaldırmaya dönük projesini sunmaya hazırlandığını söyledi.

AKP İKTİDARI,ERKEKLERİ DİKKATE ALIYOR!
2016 yılında Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu’nun Meclis’e sunduğu raporla birlikte tartışmaya açılan nafaka hakkının, kendilerini “mağdur” olarak gösteren nafaka yükümlüsü erkeklerin kampanyalarının da öne çıkarılmasıyla, bir seçim yatırımı olarak ortadan kaldırılmak istendiğini vurgulayan Atıcı, “Bu ülkede kadınlar, şiddetin bin bir türünü yaşıyor, sokaklarda öldürülüyor, boşanmak istediği için canından oluyor. Kadınlara siyasal iktidarın sunduğu hayat, yaşamın her alanında eşitlikten uzak, yoksulluk ve yalnızlık anlamına geliyor. Kadınların yaşadığı sorunların çözümü için hiçbir adım atmayan AKP iktidarı nafaka “mağduru erkekleri” dikkate alıyor, onların dertlerini önemseyerek yasa yapacağını ilan ediyor” dedi.

NAFAKA MİKTARI 300-500 TL ARASINDA
Boşanmanın giderek temel bir hak olmaktan çıkarılmak istendiğini ifade eden Atıcı, Genelde çocukların annenin yanında kaldığını düşündüğümüzde çocuklar için ödenmesi gereken iştirak nafakası da büyük tehlike altındadır. Bu topraklarda kadınlar tehdit ve şiddetle dolu bir hayattan kurtulmak için boşanma süreçlerinde çoğu zaman “yeter ki kurtulayım” diyerek her türlü hakkından feragat ediyor. Üç beş kuruş düzeyindeki nafakalar tahsil edilemiyor.  Yapılan bütün araştırmalar nafaka miktarlarının ortalama 300-500 TL arasında olduğunu gösteriyor. Nafaka mağduru erkek lobisinin tamamen yalan üzerinden kara propaganda ile yürüdüğü ise bu gerçeklerin yanında son derece açık” diye konuştu.

KADIN,ERKEKLERE UHTAÇ HALE GETİRİLİYOR
Kadın yoksulluğu bu ülkenin en büyük problemlerinden biri olup, bu yoksulluğu gidermek için kapsamlı adımların atılması gerektiğini kaydeden Atıcı, “Biliyoruz ki AKP’nin neoliberal politikaları ve kadın düşmanı uygulamaları, kadın ve erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğini derinleştiriyor. Kadınları evin içerisine hapsedip istihdam alanından uzak tutan, çalışma hayatında yalnızca yedek iş gücü olarak esnek, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştıran, şiddetten korunabilme yollarını elinden alan devlet politikası, kadınların erkekler karşısında ezilmesi, medeni ve sosyal haklarının sıfırlanması olarak ortaya çıkıyor. Bu koşullarda boşanan kadınlar, erkeklere muhtaç hale sokuluyor. Kadın yoksulluğu bu ülkenin en büyük problemlerinden biri olup, bu yoksulluğu gidermek için kapsamlı adımlar atılmalıdır. Nafakanın yok edilmesi ve arkasından devletin kadınların yoksulluğunu ortadan kaldırmayacak ve adeta “sadaka” formatında yardımlarla bu sorunun çözülmeyeceği, hatta kadınların yoksulluğunun ve eşitsizliğinin daha da derinleşeceği, bağımlılığını artıracağı çok açıktır” şeklinde konuştu.

“MEDENİ HAKLARIN GASP EDİLMESİNE KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ”
Kadınların yoksulluğunun giderilmesi için iş, istihdam olanakları, kira yardımları, çocuk yardımları, kreş ve çocuklarının eğitiminin ulaşılabilir ve ücretsiz hale getirilmesi gibi adımların atılması gerektiğine vurgu yapan Atıcı, “6. Yargı Paketiyle meclise getirilecek ve kadınları iyice derinleşen eşitsizliğe mahkum edecek bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Bu paketin, halk nezdinde iyice eriyen oy desteğini çeşitli gerici çevreler, tarikat ve cemaat çevreleri ve farklı lobilerden oy devşirerek yerine koymaya yönelik bir çaba olduğunu da görüyoruz. Zor koşullar altında hayat sürdürmek zorunda kalan ve sosyal yardımlara muhtaç edilen geniş kadın kesimlerinin medeni haklarını gasp edip, “devlet destekli nafaka modeli” diyerek getirilen sadaka modeline ikna etmek için sürdürülecek propagandayı boşa çıkarmak için Emek Partisi olarak her alanda çalışma yürüteceğiz, mücadeleyi büyüteceğiz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER