EMEP:EŞİT, ŞİDDETSİZ, BARIŞ İÇİNDE BİR YAŞAMI KAZANACAĞIZ!

Emek Partisi (EMEP) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada hakları ve hayatları için kadınların, ülkede ve dünyanın her yerinde mücadele ettiği ve işyerinde, semtlerde, okullarda, fabrikalarda bir şekilde dayanışmasını örgütlediği vurgulandı.

EMEP:EŞİT, ŞİDDETSİZ, BARIŞ İÇİNDE BİR YAŞAMI KAZANACAĞIZ!

Emek Partisi (EMEP) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.Kadınların eşit, şiddetsiz, özgür, barış içinde bir yaşamı kazanacağı vurgulanan açıklamada, "Kapitalist- emperyalist düzenin yarattığı yoksullukla, işsizlikle, şiddetle, eşitsizlikle boğuşan kadınlar bugün de savaş kıskacında 8 Mart’ı karşılıyor. Ukrayna’ya yönelik Rusya işgali, savaşın nasıl bir şey olduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Emperyalistler arası kavga, didişme, güç savaşı halkların bombalandığı korkunç bir sürece evrilirken, kadınlar, çocuklar yine savaşın şiddet sarmalında ve göç yollarında buldular kendilerini" denildi.

Saraylarında halkın yaşadığı sorunlarla ilgilenmeden hayatını sürdüren iktidar sahipleri için kadınların, gençlerin, çocukların yaşadıklarının hiçbir önemi olmadığı belirtilen, "Yeter ki iktidarları sürsün, güvende olsun.İstanbul Sözleşmesinden bir gece vakti çıkma kararı alan AKP iktidarı kadınların kazanımlarını yok etmek için yeni düzenlemeler peşinde.  Nafaka üzerinden yürütülen tartışma Medeni Kanun değişik önerileri ile yasal kazanımları yok etme sürecine doğru giderken, bu süreç şiddet ve yoksulluk kıskacındaki kadınları ölümün kucağına itiyor" ifadelerine yer verildi.

Kadın cinayetleri ülkenin dört bir yanında devam ettiğine dikkat çekilen açıklamanın devamı şöyle:

"Eşit haklara ve yaşam olanaklarına sahip olmayan kadınların boşanması durumunda aslında çoğunlukla alamadığı nafakanın tartışılır hale getirilmesi ancak kadın düşmanlığı ile açıklanabilir. Kadınlar için yeni düzenlemeleri bir müjde olarak sunan Erdoğan yandaşı olmayan kadın örgütlerini cibilliyetsiz olarak tanımlayarak yürüdüğü yolun yönünü bir kez daha göstermiş oldu.

İşsizlik özellikle kadınlar için temel bir problem. Kadınların istihdama katılma oranı giderek düşerken, çalışabilen kadınlar düşük ücretler, güvencesiz, iş güvenliğinden yoksun bir ortama mahkum kılınmak isteniyor. Kız çocukları eğitim hakkından giderek mahrum kalırken, eğitimin tamamen paraya tahvil edilmesi eşit eğitim olanaklarını yok ediyor. Genç kadınlar tamamen eşitsiz bir hayatın içinde gelecek kurgusu yapmak zorunda bırakılıyor.

Şiddet her geçen gün artarak vahşileşirken, eşitsizlik derinleşiyor. 8 Mart tüm dünyada işçi kadınların canı pahasına vermiş olduğu mücadelenin günü olarak tam da bugünlere işaret ediyor. Kadın işçilerin, emekçilerin her koşul ve şartta yürüttükleri örgütlü mücadele hepimize yol gösteriyor.

Hakları ve hayatları için kadınlar ülkede ve dünyanın her yerinde mücadele ediyor. Yan yana gelip sözünü söylemeye devam ediyor kadınlar. İşyerinde, semtlerde, okullarda, fabrikalarda bir şekilde dayanışmasını örgütlüyor.Selam Olsun 8 Mart’ı yaratanlara."

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER