EMİNE DAVARCIOĞLU:KADINA ŞİDDETİ ÖNLEMEK HERKESİN GÖREVİDİR!

DEVA Partisi Bolu Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu,Düzce'de katledilen Tülin Çetin için yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, çocuk yetiştiren kişilerin cinsiyet rollerine gereksiz ve anlamsız yükler yüklemeden vicdanlı,şefkatli,barış yanlısı çocuklar yetiştirmesi gerektiğini belirtti.

EMİNE DAVARCIOĞLU:KADINA ŞİDDETİ ÖNLEMEK HERKESİN GÖREVİDİR!

Genel Başkanlığını Ali Babacan’ın yaptığı Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Bolu Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu,geçtiğimiz günlerde Düce'de katledilen Tülin Çetin hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gün geçmiyor ki kadına şiddet haberi almayalım. Yine bir kadına şiddet haberi komşumuz Düzce’nin Akçakoca ilçesinden geldi. Bu kez de Tülin Çetin, erkek arkadaşı tarafından silahla vurularak öldürüldü. TÜLİN ÇETİN’E Allah’tan rahmet kederli ailesine sabırlar ve baş sağlığı diliyorum.

ERKEKLİK KADINA VURMAKLA DEĞİL ONU KORUMAKLA GÖSTERİLİR
Kadın cinayetleri üzerine bir çok tepkiler veriliyor verilmeye de devam ediliyor ancak bir türlü önlenemiyor. Kadına şiddet toplumsal bir sorun olduğu ve sorunun kaynağına inilmediği ve bununla birlikte caydırıcı cezalar uygulanmadığı sürece ortadan kaldırılamıyor maalesef ve artarak devam ediyor. Şiddet sadece kadına değil toplumun her kesimine çocuğa ,hayvana ,bize sağlığımızı bahşeden sağlık personeline  öğretmene kadar her kesimde artarak devam ediyor. Çok acı ama gerçek!

Kadının değersizleştirildiği psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı toplumlar erkek gücüne atıfta bulunan toplumlardır. Erkeğe yüklenen sorumluluk ne kadar fazla ise erkeğin yaşayacağı yetersizlik o derece derin olacaktır. Yetersizlik  hisleri öfkeye ve şiddete dönüşecektir.

Toplum olarak erkek çocuk doğduğu anda ona sorumluluk yükleriz. ERKEKLER AĞLAMAZ, ERKEKTİR YAPAR, ERKEĞİN ELİNİN KİRİ, ERKEKTİR AİLEYE BAKACAKTIR, ERKEKTİR SOYU DEVAM ETTİRECEKTİR, KALK KIZIM ERKEK KARDEŞİNE VEYA ABİNE SU VER  VS…

Doğduğu andan itibaren bu kadar sorumluluk ve şaşa ile büyütülen ve yaşadıklarıyla da karakteri şekillenen erkek sıkıştığı anda önüne çıkan engeli doğasından gelen fiziksel özelliğiyle de bildiği öğrendiği tek yol olan şiddetle çözmeye çalışır. Bu nedenle çocuklarımızı yetiştirirken cinsiyet rollerine gereksiz ve anlamsız yükler yüklemeden kendi eksikliklerinizi onların üzerinden gidermeye çalışmadan vicdanlı,şefkatli,barış yanlısı çocuklar yetiştirmeliyiz. Bu konuda eğitimin önce aileden başlatılmasını çünkü çocuk ailenin aynasıdır.Böylece bu vahşi döngünün kırılmasını sağlayabiliriz.

UNUTMAYALIM Kİ HER SESSİZ KALINAN ŞİDDET BİR GÜN SİZİ BULUR!"

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER