ERKEK ŞİDDETİ:EN AZ 25 KADIN KATLEDİLDİ!

Mart ayında en az 25 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 19 kadının ölümü ise şüpheli olarak basına yansıdı. Katledilen kadınların altısı için koruma ve uzaklaştırma kararı bulunuyordu.

ERKEK ŞİDDETİ:EN AZ 25 KADIN KATLEDİLDİ!

Erkekler, geçtiğimiz mart ayında en az 25 kadını öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Türkmenistan, biri Afganistan biri de Kırgızistanlıydı.

19 ŞÜPHELİ ÖLÜM
Bianet'ten Evrim Kepenek'in haberine göre Mart’ta en az 19 kadının ölümü ise (Diyarbakır (2), Kırıkkale (1), Antalya (1), Sinop (1), Bursa (1), İstanbul (4), Samsun (1), Van (1), Urfa (1), Edirne (1), Kayseri (1), Karaman (1), Mersin (1), Düzce (1), Yalova (1)) basına şüpheli olarak yansıdı. 

ALTI KADIN KORUMA KARARINA RAĞMEN ÖLDÜRÜLDÜ
Erkekler en az altı kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü. Erklerin 18 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler yedi kadını ayrılmak istediği iki kadını da ekonomik sorunlar için öldürdü. 19 kadını kocası, eski kocası veya sevgilisi öldürdü. İki kadını oğlu, bir kadını babası, bir kadını akrabası öldürdü. İki kadını öldüren dört erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, kadınların yarısından fazlasını ev içinde öldürdü. 15 kadını ev içinde, 10 kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Kadınların yarısından fazlasını ateşli silahla öldürüldü. Erkekler, 10 kadını ateşli silahlarla, dokuz kadını kesici aletle, bir kadını balkondan atarak, beş kadını da boğarak öldürdü.

EN AZ ÜÇ ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ 
Erkekler Mart’ta en az üç çocuğu öldürdü. Bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirilmek istendiği erkek, iki çocuğu da babası öldürdü. İstanbul, Edirne ve Ankara’da üç çocuğa babası şiddet uyguladı. Malatya’da bir çocuk ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Erkekler, Mart’ta en az 12 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. En az 7 çocuğu istismar eden 10 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. İki çocuğu öğretmeni, bir çocuğu patronu, bir çocuğu akrabası, bir çocuğu da okul çalışanı erkek istismar etti. Erkekler, 12 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

CİNSEL SALDIRI
Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Mart’ta en az üç kadına cinsel saldırıda bulundu. Bir kadına kuzeni, bir kadına doktor, bir kadına da bindiği aracın şoförü cinsel saldırıda bulundu. Mart 2022’de erkekler en az beş kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 11 idi.

Erkekler, dört kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler bir kadının da görüntüsünü sosyal medyada yayınladı. Erkekler beş kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden beş erkeğin yakınlık derecesi basına yansıması.

EN AZ 51 KADINA ŞİDDET UYGULANDI
Erkekler, Mart’ta en az 51 kadına şiddet uyguladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı dokuz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en altı kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı iki kadın Suriyeli bir kadın da Iraklıydı.

En az. 41 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası/sevgili şiddet uyguladı. İki kadına oğlu, bir kadına da şoför şiddet uyguladı. En az yedi kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Erkeklerin 39 kadına şiddet uygulama bahanesi basına yansımazken, erkekler 12 kadına ayrılmak istediği, barışmak istemediği için şiddet uyguladı.

Erkekler, 39 kadını darp ederek yaralarken, altı kadını ateşli silahlarla altı kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler, 20 kadını kuaför salonu, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 27 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin dört kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Erkekler Mart’ta en az 93 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan 36 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER