İSYANDAN DİRENİŞE,DİRENİŞTEN ÖZGÜRLÜĞE!

Bolu Kadın Platformu,8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Kadınlar, yağmura rağmen İzzet Baysal caddesinde alkışlar eşliğinde slogan atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Haber:Ahin ASLAN

Bolu Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İzzet Baysal caddesinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından Kardelen Meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi.


İzzet Baysal Anıtı önünde saat 17.30’da bir araya gelen kadınlar, alkışlar eşliğinde “AKP,elini bedenimden çek” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

“EMEĞİMİZ İKİNCİLLEŞİYOR”
Yürüyüşün ardından Kardelen Meydanında toplanan kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Bolu Kadın Platformu adına Fatma Koçyiğit okudu. Türkiye’nin dünyada kadın işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Aynı işi yaptığımız erkeklerden daha az ücret alıyoruz. Çalışma hayatında olduğumuzda dahi yönetim kademelerinde yer alamıyoruz. Emeğimiz ikincilleşiyor, gelirimiz erkeğin gelirine ek olarak görülüyor” dedi.

“AKP/MHP KADIN KIRIMINI ÖNLEMEK İÇİN HİÇBİR POLİTİKA GELİŞTİRMİYOR”
Artan kadın katliamlarının kadın kırımına dönüştüğünü vurgulayan Koçyiğit, “Kadın kırımını önlemek için hiçbir politika geliştirmeyen AKP/MHP iktidarı kadın düşmanı politikaları tek tek hayata geçiriyor. Kadınların haklarına ve kazanımlarına dönük tüm bu kadın düşmanı politikalarda gerici vakıf, tarikat ve cemaatler devreye sokuluyor”ifadelerine yer verdi.

“ERKEK EGEMEN SİSTEMİN BİZE DAYATTIĞI YAŞAMI KABUL ETMİYOR”
Kadınların hakkı olanı ancak sokaklarda, evde, işte, cezaevinde mücadeleyi büyüterek kazanacağını belirten Koçyiğit, “Erkek aklının eseri olan savaşa karşı kadın eliyle barışı inşa etme mücadelemizi en zor şartlarda dahi yaptık, yapmaya devam edeceğiz.Biz kadınlar olarak erkek egemen sistemin bize dayattığı yaşamı kabul etmiyor,8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü'nde de taleplerimizle alanlarda, işyerlerinde olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER