KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN VAZGEÇMEYECEK:1 TEMMUZ'DA SOKAKTA İSYANDAYIZ!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin çekildiğini duyurduğu İstanbul Sözleşmesi’nin sona ereceği 1 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokakta olacak

KADINLAR İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN VAZGEÇMEYECEK:1 TEMMUZ'DA SOKAKTA İSYANDAYIZ!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin çekildiğini duyurduğu İstanbul Sözleşmesi’nin sona ereceği 1 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokakta olacak. İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, tüm kadınları 19 Haziran’da büyük kadın mitinginde, 1 Temmuz’da Taksim/Tünel’de ses çıkarmaya çağırdı.

Kampanya grubunun açıklaması şöyle:

"Bugün, İstanbul Sözleşmesi'ne giden yolda mihenk taşı olan Nahide Opuz kararının yıldönümü. 12 yıl önce AİHM Türkiye'yi kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğünü yerine getirmediği için mahkûm etti. İki yıl sonra Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı oldu. Ama bugün devlet kadınları ve LGBTİ+ları şiddetten etkin korumak yerine İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğini ilan ederek, 1 Temmuz son tarih diyerek şiddet faillerini cesaretlendiriyor.

1 Temmuz’a kadar her yerde İstanbul Sözleşmesi’ni anlatıyoruz; sözleşme bizim, vazgeçmiyoruz, kararı geri çekin diyoruz. 1 Temmuz günü ise Türkiye gerçekten İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen ilk ve tek ülke olursa, yani şiddeti önleme yükümlülüğünden caydığını böylece ilan ederse saat 19.00’da Taksim/Tünel’de tüm itaatsizliğimizle buluşuyoruz. Bunun ötesi yok. Biz kadınlara ve LGBTİ+lara yaşam hakkı tanımayanlara diyoruz ki; o zaman hayat kimse için olağan akışında akamaz. Bize biçilen rolleri, görevleri, kalıpları, eşitsizliği, şiddeti, adımıza karar verenleri reddediyoruz. Sokağa dökülüyoruz. Haklarımız bizim, hayat bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim. Hayatlarımıza birlikte sahip çıkmak için haydi sokağa!"

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER