KADINLAR LAİKLİK İÇİN SOKAKLARDA!

Şeriatçı rejim tarafından katledilen Mahsa Amini ile başlayan gericilik karşıtı ayaklanmalar İran'ın ardından dünyada da destek görmeye devam ediyor. Bolu'da da kadınlar gericiliğe ve şeriata karşı tepki için buluşacak.

KADINLAR LAİKLİK İÇİN SOKAKLARDA!

Şeriatçı rejim tarafından katledilen Mahsa Amini ile başlayan gericilik karşıtı ayaklanmalar, İran'ın ardından dünyada da destek görmeye devam ediyor. İran'daki protestolara dünyanın dört bir tarafından olduğu gibi Türkiye'de de destek eylemleri gerçekleşiyor. Bolu'da da kadınlar gericiliğe ve şeriata karşı tepki için buluşacak. 

Bolu Kadın Platformu tarafından "Şeriata karşı laiklik, özgürlük ve eşitlik mücadelemiz İran'da ve her yerde..." notuyla paylaşılan eylem çağrısında 27 eylül salı günü, saat 18:00'de Kardelen Meydanı'nda buluşma çağrısı yapıldı.
 

NE OLMUŞTU?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Tepkiler üzerine Tahran polisinden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Amini'yi bir saatlik "brifing" için karakola götürdüğü, genç kadının burada aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği iddia edilmişti.

İran devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde de Amini'nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra aniden fenalaşarak yere düştüğü görülüyor. Protestocular ise polisin, genç kadının "aniden" bilincini kaybettiği yönündeki açıklamasını reddederek, Amini'nin polis merkezine getirilmeden önce darp edildiğini belirtiyor.

Amini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protestolar başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER