KADINLAR,İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN ANKARA'DA TOPLANACAK

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı açılan davaları 28 Nisan Perşembe günü esastan görüşecek. Kadın örgütleri, baroların kadın hakları merkezleri, CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, sözleşmeyi savunmak için aynı gün Danıştay’ın önünde buluşma çağrısı yaptı.

KADINLAR,İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN ANKARA'DA TOPLANACAK

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı açılan davayı yarın görüşecek. Duruşmaya yaklaşık bin avukat katılım gösterecek. Duruşma öncesi kadınlar Danıştay’ın önünde buluşma çağrısı yaptı: “Yarın tüm coşkumuz, irademiz ve umudumuzla Danıştay’da olacağız”

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 20 Mart 2021 tarihinde feshedilmesine karşı açılan davalar, 28 Nisan’da Danıştay 10. Dairesi’nde görülecek.

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, kadın kolları olarak süreci takip etmek için 28 Nisan’da Danıştay’da olacaklarını sosyal medya hesabından açıkladı.

Nazlıaka, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararnamesi ile çekilmeye ilişkin hukuksuz kararın iptalini talep etmek ve Anayasa’ya aykırılığını savunmak için örgütlü gücümüzle 28 Nisan’da Danıştay’dayız! İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” mesajını paylaştı.

Eşitlik İçin Kadın Platformu’da (EŞİK), İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yüzlerce kadın avukatın Ankara Adliyesi’ne geleceğini duyurdu. EŞİK, Duruşmalarda 68 barodan 750’ye yakın kadın avukatın davaya katılım için yetki belgesi sunacağını bildirdi. EŞİK, “Milletin iradesiyle Meclis’te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform’u da Ankara’da buluşmak için çağrı yaparak “Danıştay 10. Daire’de görülecek 'İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali davası' için biz de 28 Nisan’da Ankara’da olacağız. Hukuksuzca haklarımızı elimizden almaya çalışanlara karşı sürecin takipçisiyiz” ifadesini kullandı. Kadın Meclisleri, Ankara Kadın Platform’u gibi kadın örgütleri de 28 Nisan’da Danıştay’da olacaklarını duyurdu.

BİN AVUKATLA KATILIM
750’yi aşkın avukat duruşmaya katılım için yetki belgesi alırken İstanbul ve İzmir’de Ankara’da yapılacak duruşmaya katılım için araç kaldırılacak. Kadın örgütleri ve hukukçular ise karar öncesi duruşmaya çağrıda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER