MAYIS AYINDA ERKEKLER 17 KADINI KATLETTİ!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, erkek şiddetinin mayıs ayı bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Mayıs ayı raporuna göre, 17 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

MAYIS AYINDA ERKEKLER 17 KADINI KATLETTİ!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, erkek şiddetinin mayıs ayı bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Katledilen 17 kadından 10’unun hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 7’si kendi hayatlarına dair karar almak isterken (boşanmak istemesi, barışma ve evlenmeyi reddetmesi) öldürüldü.

KADINLARIN YÜZDE 59’U EVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ
Rapora göre, 17 kadının 2’si oğlu, 1’i tanıdığı, 1’i babası, 7’si evli, 3’ü boşandığı, 1’i birlikte olduğu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi. 1 kadının ise faille olan yakınlığı tespit edilemedi. Katledilen kadınların 10’u evinde, 2’si sokakta, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde katledilirken, 3 kadının öldürüldüğü yer belirlenemedi. Bu ay kadınların yüzde 59’u evlerinde yaşamını yitirdi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ DEVLETİN GÖREVİ!
Raporda kadına yönelik şiddet ve katliamlara ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Öldürülen kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER