PINAR GÜLTEKİN DAVASINA BOLU’DAN TEPKİ!

Pınar Gültekin davasında katil Cemal Metin Avcı'nın cezasının "haksız tahrik" indirimiyle 23 yıla düşürülmesi ve diğer sanıklar için beraat kararı verilmesi Bolu’da protesto edildi.

PINAR GÜLTEKİN DAVASINA BOLU’DAN TEPKİ!

HABER:Ahin ASLAN

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i vahşice katleden Cemal Metin Avcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının "haksız tahrik" indirimiyle 23 yıla düşürülmesi ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verilmesine tepkiler sürüyor.

Karara tepki gösteren Bolu Kadın Platformu üyeleri, Kardelen Meydanı’nda “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganları eşliğinde basın açıklaması yaptı.Açıklamaya DEVA Partisi Bolu İl ve İlçe örgütü de katılım sağladı. “Pınar için adaletten de İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmiyoruz” pankartı taşıyan platform üyeleri adına açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şubesi Kadın Sekreteri Ceren Can Perçin okudu.

"KADINLARI KATLEDEN SİSTEMİNİZİ ALAŞAĞI EDECEĞİZ"
Muğla’daki mahkeme heyetinin katile haksız tahrik indirimi uygulayarak sadece ona değil bundan sonraki tüm katillere de cesaret verdiğini söyleyen Perçin, “Biz ise bugün burada katillere verilen bu cesaretin hesabını sormakla mükellefiz. Verilen kararı kabul etmiyoruz. Verilen haksız tahrik indirimi kadın cinayetlerine teşviktir. Katlettiğiniz bütün kadınların isyanını kuşanıp geldik. Kadınların özgürce yaşadığı bir toplumu ellerimizle yaratacağız. Sizin kadınlara tecavüz eden, kadınları katleden taciz eden sisteminizi alaşağı edeceğiz”dedi.

"YAŞAMLARIMIZ ERİL KARARLARA KALMAYACAK"
Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için devlet, iktidar, yargı yoluyla kadınların hizaya çekilmek istendiğine dikkat çeken Perçin, “Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz, kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz! Sizin bugün, biz kadınlarla dalga geçer gibi, katil Cemal Metin Avcı’ya verdiğiniz 23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz! Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak” diye konuştu.


MÜCADELE SÜRECEK
Eril şiddetle mücadelenin şiddetin önlenmesinin ancak mağdurun korunması, failin etkin kovuşturulması ve şiddeti durdurmak için bütüncül politikalar geliştirilmesiyle mümkün olduğunu belirten Perçin, “İstanbul Sözleşmesinden hukuksuz çekilme kararının iptali istemiyle açılan davaların esastan görüşüldüğü duruşmalar sürecine rastlayan Pınar Gültekin kararı, aynı zamanda sözüm ona şiddetle mücadele şovu için yapılan yeni göstermelik TCK kararları sonrası verilen ilk kararlardan birisi olma özelliğine sahip” diyerek Sanık Cemal Metin Avcıya verilen cezanın ve aile üyelerine verilen beraat kararının ÜST MAHKEME süreçlerinde bozularak adaletin sağlanması için tüm kadınların sonuna kadar mücadele edeceğini anımsattı.

"HAKLARIMIZDAN VE HAYATLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ"
Kadınların kazanılmış haklarına, LGBTİ+lara, çocuklara, doğaya saldıranların kadınların örgütlü mücadelesiyle kaybedeceğini söyleyen Perçin, “Yasta değil isyandayız, bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!Eril şiddetle mücadele için bütüncül politikalar geliştirilmesini gerektiren İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor Danıştay tarafından hukuksuz çekilme kararının iptal edilmesini istiyoruz!İstanbul Sözleşmesi’nden, haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” diyerek açıklamayı noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER