SİNAN CANTÜRK YAZDI:EMEĞİN SERMAYEYE KARŞI BAŞKALDIRININ SESİ 8 MART YAKLAŞIRKEN

SİNAN CANTÜRK YAZDI:EMEĞİN SERMAYEYE KARŞI BAŞKALDIRININ SESİ 8 MART YAKLAŞIRKEN

165. yıldönümünde, Amerikalı tekstil işçisi kadınların kanlarını dökerek armağan ettikleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, daha şimdiden bütün kadın ve erkek emekçilere kutlu olsun!


Vahşi emperyalist savaşa karşı çıkarak, halkların barış ve özgürlüğe ulaşması için mücadele eden kadınlar, 8 Mart başkaldırı gününüz kutlu olsun! Demokratik üniversite kavgası veren öğrenci kadın; özgürlük tutsağı kadınlar 8 Mart hepinize kutlu olsun!
Emperyalist/gerici savaşın yıkıntıları altında kalan Suriyeli, Ukraynalı, Filistinli kadınlar, 8 Mart başkaldırı gününüz kutlu olsun. Dünyanın ezilen ve sömürülen, 2. sınıf insanı olarak görülen Avrupa da, Afrika'da, Asya'da, Amerika'da mücadele eden işçi ve emekçi kadınlar, 8 Mart gününüz kutlu olsun!


Katliamların ve tecavüzlerin ilk hedefi, gene kadınlar oluyor. Ücretli kölelik sistemi kapitalizm en çok dünya emekçi kadınlarını ezip sömürmeye devam ediyor. Dünyanın bütününde kadın cinselliği en büyük sömürü kaynaklarından biri olmaya devam ediyor.

Kadın vücudu reklam ve fuhuş sektörünün ana sermayesi olmayı sürdürüyor. Bütün dünyada, erkek egemen toplumların ikinci sınıf vatandaşları kadınlar, çifte sömürü ve baskının muhatabı olmayı dünyanın dört bir yanında açlığın, yoksulluğun, sefaletin, baskı ve terörün en büyük payı kadınlara düşmeye devam ediyor. "Uygar dünyanın uygar efendileri" dünyayı kan ve ateşe boğarken, ikinci sınıf kadın statüsünü sürdürmek için de canla başla çalışıyorlar.


Diğer yanda, sınıfsal ve ulusal savaşımların yükseldiği her yerde emperyalizme, faşizme ve sermayeye karşı; kadının cins olarak ezilişinin olduğu her yerde, kadının ezilmişliğine karşı mücadele sürüyor.

Ezilen işçi ve emekçi kadınlar, emperyalizme, işbirlikçi rejimlere, kapitalist sömürüye, faşizme ve sömürgeciliğe karşı savaşım saflarını her geçen gün genişletiyorlar. Böylece hem ikinci sınıf konumunun esas temellerine saldırıyorlar ve hem de taşıdıkları kutsal eşiğe bir daha esir olmamanın bilincine varıyorlar. 
 

Böylece her geçen gün kadının ezilmişliğinin değişik türlerine karşı mücadele arttırıyorlar; örgütlenmelerini ilerletiyorlar. Kadınlar gerçek kurtuluşun yolunu zorlarken, bugünkü durumlarında iyileştirme tedbirlerini de erkek egemen toplumlara, bağımlı oldukları erkeklere ve iktidarlara dayatıyorlar.
 

Bu bir yılda demokratik kadın dernekleri ve devrimci kadın mücadele güçleri, önemli etkinlikler gösterdiler; kadın mücadelesinin önündeki engellere karşı önemli mücadeleler verdiler. Özel kadın çalışması ve özel kadın çalışmasının gerekliliği açısından belli bir mesafe kat ettiler,2022 yılı için güç biriktirerek giren işçi ve emek kadınlar, kadın dernekleri, komünist ve devrimci kadınlar, yeni dönemde daha yaygın kadın örgütlenmeleri, daha zengin kadın eylemliliği yaratabilecek durumdalar. 2021. yılının birikimlerinden yararlanarak, 2022 yılında, daha fazla mücadele edip hakları için direnen bütün kadın arkadaşlara başarılar dilerim.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 22:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rifat Esen
Rifat Esen - 2 yıl Önce

Tebrikler. Emegin egemen oldugu bir dunya ozlemi ile...

SIRADAKİ HABER