TMMOB BOLU:KADIN MÜCADELESİNİN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu, Azra Gülendam Haytaoğlu`nun katledilmesine yönelik bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katliamını ve bütün kadın cinayetlerini nefretle kınamaktayız. TMMOB yöneticileri ve üyeleri olarak kadın mücadelesinin yanında olmaya, İstanbul Sözleşmesi Yaşatır demeye devam edeceğiz” denildi.

TMMOB BOLU:KADIN MÜCADELESİNİN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Antalya'da 5 gündür haber alınamayan gazetecilik bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu (21) tecavüz edilip vahşice öldürülmüş olarak bulundu. Üniversiteli kıza evinde tecavüz edip boğarak öldüren ve banyoda 5 parçaya ayırıp valizle ormana gömen emlakçı Mustafa Murat Ayhan gözaltına alındı. Katil Mustafa Murat Ayhan’ın İnşaat Mühendisi ve emlakçı olduğu öğrenildi.

KADINA CİNAYETLERİ ARTMAYA DEVAM ETTİ
Vahşice katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ölümüne ilişkin “AZRA GÜLENDAM HAYTAOĞLU`NUN KATLEDİLMESİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ” başlığı ile basın açıklamasında bulunan TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, pandemi süresince, kadına yönelik her türlü şiddet ve kadın cinayetlerinin artmaya devam ettiğini belirtti.

TÜRKİYE, KADININ SÜREKLİ AŞAĞILANDIĞI BİR ÜLKE HALİNE GELDİ
Türkiye’nin kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı; bir ülke haline geldiği ifade edilen açıklamanın devamı şöyle:
“Antalya`da 5 gündür haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu`nun cansız bedenine ulaşıldığını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Kadın cinayetleri maalesef ülkemizin acı bir gerçeğidir. Evrilmek istenen "Yeni Türkiye", kadınların sürekli olarak aşağılandığı, ikincilleştirme ve yok saymanın sistematik hale getirildiği, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı; bir ülke haline gelmiştir.”

KADIN CİNAYETLERİNİ NEFRETLE KINIYORUZ!
“Son bir yıldır pandemi sürecinde, kadına yönelik her türlü şiddet ve kadın cinayetleri artmaya devam etmektedir. İstanbul Sözleşmesinin feshine imza atanlar tarafından yapılan gerici açıklamalar, iş yerlerinde yaşanan taciz, mobbing, ekonomik, fiziksel şiddet, flört şiddeti, kadına yönelik taciz ve tecavüzün sıradanlaştırılarak yaygınlaşmasına çanak tutmaktadır. Gayet iyi biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi’ni iptal edenler içinde bulunduğumuz şiddet ortamının da sorumlusudur. TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu olarak; Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katliamını ve bütün kadın cinayetlerini nefretle kınamaktayız. TMMOB yöneticileri ve üyeleri olarak kadın mücadelesinin yanında olmaya, İstanbul Sözleşmesi Yaşatır demeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER