TÜBAKKOM VE BOLU BAROSU:137 GÜNDE 139 KADIN KATLEDİLDİ!

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuk Komisyonu (TÜBAKKOM) ve Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu,Şırnak’ın Silopi ilçesi çöp toplama alanında Sakine Kültür ve Elazığ’da Remziye Apaydın’ın katledilmesine ilişkin ortak basın açıklamasında bulundu.Açıklamada, "2022 yılının başından bugüne kadar ,137 günde, toplam 139 kadın katledilmiştir.Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir" denildi.

TÜBAKKOM VE BOLU BAROSU:137 GÜNDE 139 KADIN KATLEDİLDİ!

Haber:Ahin ASLAN

Dün Şırnak’ın Silopi ilçesi çöp toplama alanında Sakine Kültür’ün cesedine ulaşıldığı, maktulün işkence edilerek vahşice öldürüldüğü ve Silopi Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada İbrahim Barkın isimli şahsın tutuklandığı yine Elazığ’da 6 aydır kayıp olan Remziye Apaydın’ın cesedi toprağın 1,5 metre altında bulundu.

TÜBAKKOM ve Bolu Barosu, katledilen 2 kadın için ortak basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, devletin, yaşam hakkının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında Anayasa ile, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi- CEDAW ile ve İstanbul Sözleşmesi ile bağlı olduğu yükümlülükleri olduğuna dikkat çekildi.

"KADINLAR;SAYIDAN,SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFTAN İBARET DEĞİLDİR"
Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her gün katlanarak artmakta olan bir toplumsal yara halini aldığı ve 2022 yılının başından bugüne kadar 137 günde 139 kadının katledildiği vurgulanan açıklamada, “Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir. Bu toplumun eşit bireyleri olan kadınların şiddetten korunması devletin ana görevlerinden olmasına rağmen siyasi iktidar tarafından İstanbul Sözleşmesinin getirdiği koruma mekanizmalarından bir gecede vazgeçilmiş olması kadınların şiddetin öznesi haline gelmesinin ana sebeplerinden birisidir. Bilinmelidir ki “Her kadın cinayeti kadınların yaşam hakkına ve kötü muameleye uğramama hakkına yapılmış bir saldırıdır!”denildi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN BİR KİŞİ KARARI İLE ÇEKİLME HUKUKA AYKIRI
6284 Sayılı Yasa’nın devlete “şiddet mağdurlarının korunması, koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, mağdurun desteklenmesi ve şiddetle mücadelede etkin mekanizmalar oluşturulması” ve CEDAW’ın ise Türkiye’ye “kadınlar ile erkeklerin tüm ekonomik, sosyal, kültürel, medeni, siyasi haklardan eşit yararlanmalarını temin etme” sorumluluğu yüklediği ifade edilen açıklamada, kadınların şiddete karşı koruma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin bir kişi kararı ile çekilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

MÜCADELE SÜRECEK!
Sözleşme hükümlerini uygulamayan kamu görevlilerinin kanuna aykırı hareket ettiği kaydedilen açıklamada, “Sakine Kültür ve Remziye Apaydın’ın katledilmesinin derin üzüntüsünü yaşarken cinayetleri kınadığımızı, etkin soruşturma yürütülmesi için hukuki sürecin tüm barolarımız Kadın Hakları Komisyonları/Merkezleri/Kurullarınca takipçisi olacağımızı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelemizi ülkemizdeki her bir kadının yasalarla güvence altına alınan haklarından eşit yararlanma olanağını buluncaya kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyururuz”ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER