TÜRK KADINLAR KONSEYİ DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ'NDEN KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Bolu Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Türk kadınının ülkenin kurtuluşunda erkeğiyle omuz omuza mücadele etmekten çekinmediği vurgulandı.

TÜRK KADINLAR KONSEYİ DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ'NDEN KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Türk Kadınlar Konseyi Derneği Bolu Şubesi, yazılı bir açıklama yayınladı.

8 Mart'ın işçi kadınların ekonomik ve politik hakları ve dayanışma günü olduğuna dikkat çekile açıklamada, "8 Mart, "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" adıyla ifade edilen işçi kadınların ekonomik ve politik haklarıyla ilgili bir gün olduğu kadar;kadınlar arası bir dayanışma günüdür de.. Bir kadın bayramıdır ve tüm kadınların ezilme ve sömürüsüne karşı hayatın her alanındaki mücadelesinin sembolüdür" denildi.

Kendini ifade edebilen, geleceğe güvenle bakan, eğitim alan kadınlara vurgu yapılan açıklamanın devamı şöyle:

"Kendi yaşamlarına olduğu gibi ailelerine, çevrelerine, toplumlarına ve doğal olarak dünyaya ve yaşama olan katkılarının; medeniyetlerin gelişmesindeki rolü büyüktür.Türk kadını; yaşam tarzı, ailesine ve çocuklarına bağlılığı,iş yaşamına katkısı ve ülkesi için fedakarlığı ile kendi kaderini kendi yazmış, ülkemizin kurtuluşunda erkeğiyle omuz omuza mücadele etmekten çekinmemiştir.

Kadına gösterilen saygı, medeniyetin göstergelerindendir. Kadın saygı gördükçe, değer verildikçe, kendine güvendikçe, bir anne, bir eş, en önemlisi birey olarak yeni nesilleri yetiştirecektir.8 Mart‘ta cinsiyetler arasında ezme-ezilme ilişkisinin olmadığı, şiddetsiz ve sömürüsüz bir Dünya ve ülke için katkı sunanları ve “Kadınların Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadelesini” selamlarken;bir insanlık suçu olan şiddetin her türlüsünün, herkes için ama başta kadınlara olmak üzere son bulması temennisiyle "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” vurgusunu önemle tekrarlayarak, tüm kadınların "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü” kutlarız."

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 00:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER