TÜRKİYE'DE MAYIS AYINDA 35 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ!

Türkiye’de Mayıs ayında 35 kadın öldürüldü, 16 kadın ölü bulundu. Kadınların yüzde 45'i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

TÜRKİYE'DE MAYIS AYINDA 35 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2022 Mayıs ayı Raporu’nu açıkladı.Rapora göre; Mayıs ayında 35 kadın cinayeti işlendi, 16 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Öldürülen 35 kadından 18’inin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 15’i “boşanmak istemek”, “barışmayı reddetmek”, “evlenmeyi reddetmek”, “ilişkiyi reddetmek” gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü.

18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilemedi.

KCDP raporunda “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir” denildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı raporda şu ayrıntılar yer verildi:

“Mayıs ayında öldürülen 35 kadının 15’i evli olduğu erkek, 2’si akrabası, 7’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i oğlu, 3’ü babası, 1’i tanıdığı ve 1’i muayeneye gelen hastası tarafından öldürülmüştür. 2’sinin faille yakınlığı tespit edilememiştir. Bu ay kadınların %45’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.”

"KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ"
Rapora göre kadınlar en çok evlerinde öldürüldü:

“Kadınların 22’si evinde, 5’i sokak ortasında, 3’ü iş yerinde, 1’i parkta, 1’i bir sitenin bahçesinde ve 1’i ise ıssız bi yol kenarında öldürülmüştür. 2 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 61’i evlerinde öldürüldü.”

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAHLAR İLE ÖLDÜRÜLDÜ
Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletlerle, 2’si boğularak, 1’i başına kürekle vurularak, 1’i yakılarak ve 2’si yüksekten iterek öldürüldü. 2 kadının ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

"KADINLARI DA MÜZİĞİ DE SUSTURAMAZSINIZ"
Raporda ayrıca konserleri çeşitli gerekçelerle yasaklanan kadın sanatçılar ve kadınların yaşam tarzına yapılan müdahalelere ilişkin de açıklama yer yer aldı:

“Ülkede yaşanan hukuksuzlukların arkası kesilmediği bugünlerde, toplum hayatın pek çok yönünden haksızlığa uğramaya devam ediyor. Konulan yasaklar ile iktidar, halkı baskılamaya ve insanların yaşam tarzı hakkında söz sahibi olmaya her zamankinden daha çok çabalıyor. Sadece Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan kapatma davası gibi hukuki engellemeler değil, aynı zamanda “ahlaksızlık” ile suçlanan Melek Mosso’nun, Aynur Doğan’ın, Ece Seçkin’in ve diğer kadın sanatçıların konserleri iptal edilerek toplumsal hayatımıza da engeller getiriliyor.

Hukuksuzluğun ve ahlakçılığın geldiği noktayı Melis Sezen’in kıyafetinin suç olduğunun iddia edilmesiyle ve Eskişehir’deki halka açık bir parkta yoga yapan bir grup kadının engellenmesiyle de görebiliyoruz. Bu örnekler gibi kadınların toplumsal hayattan dışlanma çabalarına izin vermeyecek ve özgürce yaşama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. “

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER