"YAŞAMLARIMIZI ŞERİATA TESLİM ETMEYECEĞİZ!"

'Yaşamlarımızı şeriata teslim etmeyeceğiz' diye haykıran kadınlara polis müdahale etti! Bolu’da kadınlar, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına karşı İzzet Baysal Caddesi’nde bir araya geldi.

İstanbul Sözleşmesi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile feshedilmesine tepki gösteren onlarca kadın, Bolu Merkez'de bulunan İzzet Baysal Anıtı önünde toplanarak 'Yaşamlarımızı şeriata teslim etmeyeceğiz' diye haykırdı.

POLİS BARİKATLARLA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

Bolu Kadın Platformu tarafından düzenlenen protesto yürüyüşü bugün (20 Mart) saat 17.00’da İzzet Baysal Caddesi’nde gerçekleşti. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” diyen kadınların sloganları ile başlayan eyleme polis barikat kurarak engel oldu. Barikatlarla ve biber gazları ile hazırda bekleyen ekipler, kadınların yürümesine izin vermeyeceklerini ve müdahalede bulunacaklarını belirterek gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Yürüyüş engeline karşı ortak kararla basın açıklaması yapmayı kabul eden kadınların adına basın açıklamasını Eğitim Sen Bolu Şube Sekreteri Ceren Perçin okudu.“ŞİDDETİN TEMELİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ YATAR”
Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair İstanbul Sözleşmesi’nin dün gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedildiğini belirten Perçin, “Tam adı kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali olarak tanımlar. Kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı ve kadınların insan haklarını korumayı amaçlar. Şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yattığını tespit eder. Kadına yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin ortadan kalkması için devletlerin kapsamlı ve bütüncül politikalar geliştirmesi gerektiğini söyler. Devletlerin şiddeti bitirmek için toplumsal cinsiyet eşitsizliğini hem yasalarında hem de toplumsal yaşamda hayata geçirmesi gerektiğini belirtir” dedi.“YAŞAMLARIMIZI,ŞERİATA VE KARANLIĞA TESLİM ETMEYECEĞİZ”
Gece yarısı yayınlanan bu üç beş satırlık kararnamelerle halk iradesinin oluşturduğu meclis iradesini yok sayarak fiili bir monarşi oluşturulduğunu ifade eden Perçin, “Bu açıkça hukuka aykırı bir kararnamedir acilen iptal edilmelidir. Bir uluslararası sözleşme onaylandıktan sonra kanun hükmündedir ve ancak meclis tarafından feshedilebilir. Cumhurbaşkanının tek taraflı kararı ile sözleşmenin feshedilmesi mümkün değildir. Cumhurbaşkanı kararnamesi yok hükmündedir! İktidar eliyle yapılan çalışmalarda halkın sadece %17'sinin İstanbul Sözleşmesine karşı olduğu, karşı olanların da radikal dini gruplar olduğu ortaya çıkmıştır. Halkın %83'üne rağmen kadınları yaşatacak adımları içeren İstanbul sözleşmesini tartışmanın ya da reddetmenin kime hizmet ettiği açıktır. Hedef laikliktir. Laik demokratik cumhuriyettir. Yaşamlarımızı şeriata, karanlığa teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULA!”
Kararnamenin imzalandığı saatlerde İzmir’de iki kadının katledildiğinin altını çizen Perçin, “Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve şiddete uğrayanın korunması, şiddet uygulayanın soruşturulması ve cezalandırılması sorumluluklarını devlete yükleyen sözleşmenin iktidarın hedefi olması, iktidarın kadınlardan ve kadınların yaşam mücadelesinde sesini yükseltmesinden duyduğu rahatsızlığın sonucudur. Bu kararnamenin imzalandığı saatlerde İzmir’de iki kadının katledildiği haberini aldık. Katillerin nereden güç aldığı açıktır. ’Halk istiyorsa sözleşmeden çekiliriz’ diyen iktidara karşı halk ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ dedi. Kadınlar, ‘İstanbul Sözleşmesini Uygula’ dedi” şeklinde konuştu.“TÜM KADINLARIN EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMLARININ TEMİNATIDIR”
Bir gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını kaydeden Perçin, “Aylardır bu taleplerimizi bulunduğumuz her mecradan iletmemişiz gibi İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmediğimizi haykırdığımız 8 Mart’ın hemen ardından, bir gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesinden çıkıldığını Resmi Gazete’den öğrendik. Sözleşmeden çekilme kararı Anayasa’ya ve uluslararası  hukuka aykırıdır. İstanbul Sözleşmesi insan hakları sözleşmesidir. İnsan haklarına aykırı faaliyette bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanmaktır. İstanbul Sözleşmesi yani kadınların yaşam hakkı kimsenin iki dudağının arasında değildir. Kadın mücadelesi 1’den büyüktür. Tüm kadınların eşit ve özgür yaşamlarının teminatı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun eksiksiz uygulanmak zorundadır” ifadelerine yer verdi.“HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Kadınların kazanılmış haklardan hayatlarından eşit ve özgür gelecek mücadelesinden vazgeçmeyeceğini hatırlatan Perçin, “Hayatlarımızın ve haklarımızın tek bir adamın kararına, kararnamesine bağlı olmasına izin vermiyoruz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz! Biz kadınlar yaşamak istiyoruz. Şiddetin, taciz ve tecavüzün olmadığı bir yaşam istiyoruz. İşyerleri, meydanları, sokakları çocuklara ve kadınlara dar edilmiş bir ülke yerli ve milli midir? Çocukların “Anne ölmeni istemiyorum” diye çığlıkları arasında katledilen kadınları korumayan kolluk, korumayan yargı, korumayan devlet bu sözleşmeyi fesh etme teklifiyle yeni katliamlara davetiye çıkarmıştır. Hep söyledik yine söylüyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Değil gece yarısı kararnamesi, yeri yarsanız, göğü başımıza geçirseniz haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz. Haklarımızın ve hayatlarımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesini savunacağız” diyerek laikliği eşit ve özgür bir gelecek mücadelesinin kesintisiz sürdürüleceğini belirtti.Basın açıklamasının kadınlar, alkış eşliğinde slogan atarak dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER