‘YERYÜZÜNÜN YÜKÜNÜ SIRTLANANLAR’

Acı çekerken başkalarının acılarına merhem olmaya çalışan, sıfırdan başlayan, her şeye rağmen dik duran kadınlar… Gazeteci Duygu Demirdağ’ın hazırlayıp sunduğu “Yas Evi” yayınlandı.

‘YERYÜZÜNÜN YÜKÜNÜ SIRTLANANLAR’

Gazeteci Duygu Demirdağ’ın hazırlayıp sunduğu Yas Evi, her şeye rağmen dik duran, başkalarının acılarına merhem olmaya çalışan kadınları anlatıyor. Duygu Demirdağ, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından kadınları dinliyor; evlerini, hayallerini, hayatlarını kaybeden, her şeye rağmen ayakta durmak için çabalayan kadınları anlatıyor: “Serap, Nilgün, Alev, Emel, Suzan, Fidan, Pelin Petra, Sera, Nilay, Ebru, Jale ve Berfin… Depremde neler yaşadılar ve nasıl mücadele ediyorlar?”

Yeryüzünün yükünü sırtlananları, yani depremin kadınlarını izleyeceksiniz diyen Duygu Demirdağ “Yas evi acıyı çeken için çok ağırdır ama dışarıdan bakanlar için birbirine benzer. Önce herkes gelir; gelenler yemek getirir, sizinle beraber gözyaşı dökerler, hatta bir süre sizin yanınızda kalırlar. Sonra giderek evdeki kalabalık azalmaya başlar. Nihayet bir sabah o evde tek başınıza uyanırsınız. Siz, kaybettiklerinizin hatırası ve büyük bir yalnızlık… O yas evi doluyken gelenleri karşılayan da, herkes gittikten sonra hayata devam etmek zorunda kalan da aynı kişidir aslında: Kadın.” Sözleriyle karşılıyor bizleri belgeselinde.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yayınlanan Yas Evi belgeselini buradan izleyebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER