YILIN İLK BEŞ AYINDA ERKEKLER 126 KADINI ÖLDÜRDÜ!

Bağımsız İletişim Ağı (BİA)’nın yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Mayıs ayında en az 18 kadını öldürdü, dokuz kadına tecavüz etti.

YILIN İLK BEŞ AYINDA ERKEKLER 126 KADINI ÖLDÜRDÜ!

BİANET Mayıs ayı tecavüz, taciz, şiddet verileri açıkladı. Haber sitelerinden, yerel ve ulusal gazetelerde ve ajanslardan derlenen verilere göre erkekler Mayıs’ta en az 67 kadına şiddet uyguladı, en az bir çocuğu öldürdü, en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az14 kadını taciz etti, en az 54 kadını da seks işçiliğine zorladı.

2021'in ilk beş ayında erkekler, 126 kadını öldürdü, 50 kadını taciz etti, 65 çocuğu istismar etti, 48 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 310 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 320 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021'in ilk beş ayında 99 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler, en az sekiz çocuğu öldürdü.

2020'nin ilk beş ayında erkekler, 102 kadını öldürdü, 48 kadını taciz etti, 88 çocuğu istismar etti, 24 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 351 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 230 kadına şiddet uyguladı.

MAYIS 2021’DE ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ KADINLARIN İSİMLERİ
Arife Nur Sarıoğlu, Aslı Ö., Birgül Ç., Emel D., Fatma Öz, G.G, Gülendam Göz, Gülseren Akarsu, Melek Elşemo, Sarı Laçin, Semra Ç., Sibel Kaman, Şirvan Dinmez, Şükriye A., Tuğçe Duman, Yudum M., Zeynep E., Kamile Y.

ERKEKLERİN KADINLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER
Adana (2), Ankara (1), Antalya (1), Balıkesir (2), Diyarbakır (1), Edirne (1), Giresun (1), İstanbul (1), Karaman (1), Kayseri (1), Kocaeli (1), Maraş (1), Mersin (1), Niğde (1), Sivas (1), Samsun (1).

Erkeklerin 14 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadını “kıskandığı”, iki kadını da “ayrılmak istediği” için öldürdü.

Mayıs’ta 12 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. İki kadını baba, oğul gibi aile üyeleri, bir kadını komşusu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadını sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda, dokuz kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 10 kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletlerle öldürdü. Erkekler bir kadını boğarak öldürdü.

HUKUKÜ SÜREÇ
Kadınları öldüren 19 erkekten sadece dokuzu tutuklandı. Yedi fail gözaltına alındı. Bir faili polis öldürdü. İki fail erek intihar etti.

ÖNCEKİ YILLAR İŞLENEN, BASINA MAYIS’TA YANSIYAN CİANAYET
Iğdır’da 5 yıldır kayıp olarak aranan Nesrişah Yorgun, 27 Mayıs’ta ölü bulundu. Kadının cesedi bulunduğunda başlatılan çalışma sonucu kadını boşandığı E.Y. isimli erkeğin öldürdüğü ortaya çıktı. E.Y. ve ona yardım ettiği iddia edilen İ.A. gözaltına alındı.

CİNAYET ÇOCUK CİNAYETİ
Mayıs’ta en az bir çocuğu babası öldürdü.

Diyarbakır’da bir çocuğu babası, Zonguldak’ta bir çocuğu “sevgilisi” olduğunu iddia eden bir erkek darp etti. Aksaray’da yedi erkek bir çocuğu kaçırmaya çalıştı.

CİNSEL SALDIRI/TECAVÜZ
Mayıs 2021’de en az dokuza kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bir tecavüz vakası basına yansıdı.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelliydi. Dört kadına tanımadığı sekiz erkek, bir kadına babası, bir kadına komşusu, bir kadına dini nikâhlı kocası, bir kadına da oyuncu meslektaşı, bir kadına da işyerine temizliğe gittiği diş hekimi tecavüz etti.

Erkekler, altı kadına ormanlık alan, muayene gibi ev dışı alanlarda, bir kadına evde tecavüz etti. Erkeklerin iki kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu basına yansımadı.

TACİZ
Mayıs 2021’de erkekler en az 13 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay sekizdi.

Yedi kadın kendisini taciz eden altı erkeği tanımıyordu. Bir kadını şoför, bir kadını komşusu taciz etti. En az dört kadını da spor yapmaya gittiği merkezdeki antrenör erkek taciz etti.

Erkekler, 12 kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını da fotoğrafını çekerek taciz etti.

Erkekler, iki kadını ev içinde, dokuz kadını sokak, hastane, market spor merkezi gibi ev dışı alanlarda taciz etti. Erkeklerin, iki kadını nerede taciz ettiği basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI
Erkekler, Mayıs 2021'de en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı sekizdi.

Yedi çocuk kendisini istismar eden beş erkeği tanımıyordu. Bir çocuğu market sahibi, bir çocuğu annesinin sevgilisi, bir çocuğu akrabası istismar etti. Dört çocuğu babası, iki çocuğu da öğretmeni istismar etti.

İstismarlardan biri çocuğun hamile olduğunun anlaşılması ile ortaya çıktı.

Erkekler on çocuğu sokak, okul, market gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin altı çocuğu nerede taciz ettiği basına yansımadı.

ŞİDDET/YARALAMA
Erkekler, Mayıs’ta en az 67 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı 10 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az iki kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi. En az beş kadına erkekler, “koruma” ve “uzaklaştırma” kararına rağmen şiddet uyguladı.

En az 45 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası, eski sevgilisi şiddet uyguladı. Sekiz kadına, baba, oğlu gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. İki kadına komşusu, iki kadına patronu uyguladı. 10 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler üç kadına “boşanmak istediği” için şiddet uyguladı. Bir kadına “kıskandığı”, bir kadına “borç vermek istemediği”, bir kadına “gürültü yaptığı”, bir kadına “şort giydiği”, bir kadına da “ağaç kesmesine engel olduğu” için şiddet uyguladı. Erkeklerin, 59 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 52 kadını darp ederek, altı kadını kesici aletle, beş kadını da ateşli silahlarla yaraladı. Erkekler üç kadının da üzerine araç sürdü, bir kadını da balkondan atarak yaraladı.

Erkekler, 26 kadına ev içinde, 27 kadına sokak, tarla, gibi ev dışı alanlarda şiddet uyguladı. Erkeklerin 14 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA
Nisan 2021’de erkekler, en az 57 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, ikiydi. Seks işçiliğine zorlanan altı kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlardan ikisi çocuktu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2021, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER