"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Kültür:
Ademden Önce – Ateş Savaşı

Güzel bir kitap ve güzel bir film önerisi...

Ademden Önce, Jack London’un 1906 yılında yayımlanan romanının adı. Roman, yazıldığı dönemin ürünü olduğundan kaynaklı bilimsel olarak bazı yanlışları içermekle beraber, insanın evrimine dair güzel bir anlatı sunmakta. İnsanın evrimi derken bir yanlış anlaşılmadan kaçınmak gerek. Roman bilimsel verilerle insan türleri arasındaki geçişlerin nasıl ve ne şekilde olduğunu anlatmıyor. Roman Pleistosen çağının özellikle orta dönemlerinde yaşayan ilkel insanların yaşantılarına, gündelik hayatlarında neler yaptıklarına ışık tutuyor.

Jack London, Pleistosen çağının anlatılarına, günümüzde yaşayan bir insanının gördüğü rüyalar ile başlıyor.

Ademden Önce romanı, ilkel insanların dil gelişimlerinin tamamlanmadığı, garip seslerle anlaşmaya çalıştığı, kullandıkları seslerin sadece 30-40 farklı anlam ifade ettiği, seslere eşlik eden hareketlerin yalnızca yaşadıkları konumun bilgilerini verdiği ve daha ileri olan soyutlamaları kendileri arasında aktaramadıkları bir yaşamı anlatıyor.

Roman ayrıca maddi yaşamın gelişmekte olan insan bilincine etkisi ve bu etkilerle ilkel insanların maddi yaşamı değiştirme girişimi arasında ki diyalektiği daha iyi somutlayabilmenin örneklerini sunuyor.

Ağaçta başlayan yaşamın toprak üzerinde ki yaşama evrimi ve bu iki yaşayış biçimindeki farklılıkların canlılara kazandırdığı avantajlar ve dezavantajlar birçok örnekle anlatılıyor.

Yaratılışçı bir düşünceden çıkmanın ilk adımları olarak okunabilecek güzel bir kitap. Tabi bununla yetinmemek gerektiğini anlayarak…

Ateş Savaşı, 1981 yapımı ve günümüzden 80.000 yıl öncesini anlatan güzel bir film.

Film özellikle ateş yakmayı bilen ilkel insan topluluklarıyla ateş yakmayı bilmeyen Neandertal insanı arasındaki ilişkileri gözler önüne getiriyor.

Ademden Önce romanında ateşi kullanan insanların daha ilkel insanlara oranla daha fazla şanslı olduğu Ateş Savaşı’nda daha iyi işlenmiş ve daha fazla üzerinde durulmuştur.

Ateşe sahip olan topluluğun diğer canlılara karşı elde ettikleri avantajlar hem romanda hem de filmde farklı boyutlarıyla ele alınmıştır.

Ateş Savaşı, Neandertal insanının kaba kuvvet ve fiziki şiddet eğilimlerinin Homo Sapiens türünde yerini daha da fazla akılcı yöntemleri tercih etmeye bırakıyor.

Cinsellik ve duygusallık arasındaki ilişkiler Ademden Önce’ye kıyasla filmde daha da fazla akılda kalıcı bir yer ediniyor.

Ateş Savaşı, tarih öncesi insanın “ne olduğu” sorusuna bir cevap arayışında.

Romandan ve kitaptan çok fazla bahsetmeden yazıyı bitirmek mantıklı olacak.

Şimdiden iyi okumalar ve iyi seyirler.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

RESSAM CEMAL GÜNEY ANISINA DÜZENLENEN YARIŞMADA...
Bolu’da geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden eğitimci ve ressam Cemal Güney anısına düzenlenen resim...

Haberi Oku