'BOLU'DA 25. YIL' ÖZEL SERGİSİ AÇILDI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Öztürk ile dersliklerinde-atölyelerinde ders alan öğrencilerinin “BOLU’DA 25. YIL” Özel Sergisi, Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi'nde açıldı.

'BOLU'DA 25. YIL' ÖZEL SERGİSİ AÇILDI

AİBÜ Eitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Mahmut Öztürk ve öğrencilerinin binbir emekle yaptığı resimler Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi'nde ziyarete açıldı.

22 Kasım Pazartesi Günü saat 17.00'de Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Öğretim Elemanları Derneği Fevzi Engin, Alper Seven ve öğrenciler katıldı. Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Alper Seven ve Mahmut Öztürk'ün kısa konuşmalarının ardından Bolu Belediyesi adına Mahmut Öztürk'e plaket, öğrencileri adına ise hediye takdim edildi.Yaklaşık 50 resmin yer aldığı sergiyi gezen ziyaretçiler, resimleri hakkında bilgi Prof. Dr. Mahmut Öztürk'ten bilgi alarak teşekkür etti.

Mahmut Öztürk mzel sergiye dair düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

"19. yüzyılda Charles Baudelaire’in “…derin kafa yormayı gerektiren, bakarken zevk alınması bile özel bir öğrenim gerektiren resim sanatı …” vurgusunu, Baudelaire’in çok öncesinde 15. Yüzyıl Rönesans’ında Leonardo Da Vinci’nin daha özerk ve özel bir kavrama dönüştürerek dile getirmesi çok düşündürücüdür. Vinci “Resim Bilimi’nden söz eder; sözcükler aracılığıyla değil (sayılarla hiç değil) konuşmayan ama doğal şeyler tarzında görünümün içinden var olan yanıtlar aracılığıyla konuşan, ama yine de bu yapıtlar yoluyla ‘evrenin bütün kuşaklarına’ kendini ileten bir ‘Resim Bilim’inden (Merleau-Ponty. Morice, 1996, Göz ve Tin, s.72)”. İnsani ve toplumsal olgu ve olayları tahlil eden ve gösteren ‘resim sanatı’ ve ‘temsili resim’, Çağdaş Türk Sanatı Tarihi’nde ve Türk Sanat Eğitiminde kendisine özel ve ‘bilimsel’ bir alan açmıştır.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde 1996 yılında Yardımcı Doçent olarak göreve başlayan Prof. Mahmut ÖZTÜRK, RESİM SANAT BİLİMİ alanında 1982 yılından buyana uygulamalı ve kuramsal üretimler gerçekleştirmektedir. Gelecek 2022 Yılında “RESİM SANAT BİLİMİ’NDE 40 YIL SERGİLERİ” düzenleyecektir. Bu sergi; Mahmut ÖZTÜRK ile dersliklerinde-atölyelerinde ders alan öğrencilerinin “BOLU’DA 25. YIL” Özel Sergisi, Bolu’da çeyrek asırlık sanat emeğini “AİNESİ İŞTİR, LAFA BAKILMAZ” özdeyişinden hareketle kutlama etkinliğidir.

1985-87 Yıllarında Giresun-Keşap-Karabulduk Nahiyesi Ortaokulu’ndan, 1990-94 Yıllarında Ankara-Altındağ Seymenler İlköğretim Okulu’ndan, 1994-96 Yıllarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden, BAİBÜ’den öğrencilerinin ve BAİBÜ’de Özel Ders alan iki öğrencisinin de katıldığı “BOLU’DA 25. YIL” Özel Sergisi, gerçekten Bolu’ya ÖZEL BİR SERGİDİR.

Mahmut Öztürk’ün, uzun soluklu RESİM SANATI EĞİTBİLİMİ süreçlerinde öğrencilerinin, alışıla gelmiş sergi etkinliklerinden çok farklı yorum ve anlatım zenginliklerine, biçemlerine-üsluplaştırmalarına tanıklık etmek ve farklı deneyimler yaşamak isteyen tüm sanat severleri bu ÖZEL SERGİ’ye davet ediyoruz. Saygılarımızla."

Yer:RESSAM MEHMET YÜCETÜRK SANAT MERKEZİ (Anıt Park Karşısı-BOLU)

Sergi, 22-28 Kasım tarihleri arasında tüm ziyaretçilerine açık olacak.

Mahmut Öztürk Kimdir?

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER