BOLU'DA 600 YILLIK TARİH DEPO OLDU!

Bolu'da Osmanlı döneminden kalma hamamın büyük kısmı bakımsızlık nedeniyle yıkıldı, geriye kalan bölüm ise depo olarak kullanılmaya başlandı.

BOLU'DA 600 YILLIK TARİH DEPO OLDU!

Tarihi ve doğası ile bilinen doğaseverlerin uğrak noktası olan Bolu'da Osmanlı döneminden kalan 600 yıllık hamam depo olarak kullanılmaya başlandı.

Semerkant Mahallesi Hacı Hamdi Sokak'ta bulunan ve 1400’lü yıllarda inşa edildiği belirtilen Osmanlı döneminden kalma hamamın büyük bir bölümü bakımsızlık nedeniyle yıkıldı.Hamam da geriye küçük bir bölüm kaldı.

Etrafında yeşeren otların altına kalan tarihi hamam kalıntısı geçtiğimiz yıl Bolu Belediyesi ekipleri tarafından temizlenerek görünür hale getirildi.

Ancak kültür varlıkları arasında yer almayan, tescillenmemiş kalıntı, depo olarak kullanılmaya başlandı. Hamam kalıntısının içerisine plastik ve ahşap kasalar konuldu.

Geçtiğimiz yıl İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak atandıktan sonra gazetemize özel açıklamalarda bulunan Hakan Doğanay, Bolu'da 122 adet arkeolojik alan olduğunu ancak kazı başkanı olmadığı için çalışmaların yapılamadığını ve kentin kültürel ve sanatsal faaliyetlerde eksikliğinin olduğunu söylemesine rağmen henüz bilinen herhangi bir çalışma yapılmadı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER