DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:ACILARDAN SÜZÜLEN ŞAİR HAYDAR ÜNAL

DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:ACILARDAN SÜZÜLEN ŞAİR HAYDAR ÜNAL

Şair Haydar Ünal, 1965 yılında Kırıkkale’nin Sulakyurt İlçesi Hamzalı Köyünde dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu.  Çocuk yaştan beri ekmek kavgasında . Ankara’da uzun süre yayın yapan Damar dergisini Özgen Seçkin ile birlikte kurdu. Derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bir zamanlar etkin olan Ankara merkezli Edebiyatçılar Derneğinin kurucularındandır. KIBATEK’in saymanlığını yürüttü ve Edebiyatçılar Derneğinin genel sekreter yardımcılığı yaptı. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas ilimizde yaşanan Madımak katliamından yaralı kurtulanlar arasındadır.

Şiirlerinde yoksulluk, aşk, acı, ölüm, hüzün,  gibi temalara geniş yer vermektedir. Şiirleri günlük yaşamdan alıntılar niteliğindedir.

Şiirleri ve yazıları Yaba Öykü, Gerçek Sanat, Agora, Karşı, Evrensel, Damar, Edebiyat ve Eleştiri, Varlık, Milliyet Sanat, Cumhuriyet Kitap,Turnalar, Deliler Teknesi, Sincan İstasyonu vb. dergi ve gazetelerde yer aldı.

1991 yılında basılan ilk şiir kitabı “Sığamadım” ile Petrol-iş Sendikası Şiir Ödülü’nü aldı. ikinci kitabı “Yüzümdeki Nehir” 1994 yılında , “Gelseydin O Gün” adlı kitabı 2002’de yayımlandı. Haydar Ünal bu yapıtı ile Sunullah Arısoy Şiir Ödülü ve SES Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

Ünal’ın ilk kitabı Sığmadım’daki 24 şiirinden biri “Murdım Olsun”:

“Eğilir uzak tepelere doğru güneş
Uzar gölgeler
Zaman akar aşk ile ferman ortasında
Doldurur yaşamın biryerlerini gizli gizli
Çocuk ömrüm
Binlerce kandil tutuşturarak içimde
Dağların öfkesini
Kır çiçeklerinin rengini alır”

Haydar Ünal denilince aklıma  önce ekmek kavgası sonra şiir geliyor nedense.. Hep gülümseyen ,acılarını yüreğinin derinliklerine gömen, duygu yüklü bir insan.Bu doğal yapış aynen şiirlerine de yansıyor.

“şu beyazlığı biraz aralasam

karla birlikte dökülürüm

kalemlerin açtığı yaraya.”

İkinci kitap “Yüzümdeki Nehir”  14 şiirden oluşmakta şiirler insanlardaki duygusal yaşam karmaşasını, ani değişim ve dönüşümleri irdeliyor.

 

Şiir Kitapları

-Sığamadım,1991 Damar Yayınları

Yüzümdeki Nehir,2000 Ürün Yayınları

Gelseydin O Gün, 2002 Ürün Yayınları

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2022, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER