MUDURNU KUVAYİ MİLLİYE KOMUTANININ ADI BOZÜYÜK'TE YAŞATILACAK

MUDURNU KUVAYİ MİLLİYE KOMUTANININ ADI BOZÜYÜK'TE YAŞATILACAK

Bozüyük belediyesi, çok önemli bir iş yaparak isyan yıllarında Mudurnu’da görev yapan ve savaş sonrası Mudurnu’ya geldiğinde törenle karşılanan ,adı bir sokağa verilen Çolak İbrahim Bey’in yaşadığı evini müze haline getirmiş.

Milli Mücadelenin önemli şahsiyetlerinden ve Mustafa Kemal Paşa'nın güvendiği komutanlardan olan Çolak İbrahim beyin 1923 de emekli olup yerleştiği Bozüyük'te bir kereste fabrikası kurduktan sonra yaşadığı ev ,ölümünden sonra varisleri tarafından müze yapılması şartıyla belediyeye bağışlanmış.

Belediye uzmanların danışmanlığında ülkenin küçük ama güzel müzelerinden birini oluşturmuş .Giriş katında Çolak İbrahim beyin şahsi eşyalarıyla onun hatırasını yaşatan bir bölüm oluşturulmuş .Diğer katlarda,Milli Mücadelede vatan için kanının ve canını veren Bozüyük evlatları anılıyor. Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun Bozüyük evladı olması, müze girişinde bir tank bir uçak ve içeride çeşitli silahların sergilenmesine imkan sağlamış.

Bolulular genelde memleketleri Milli Mücadelede isyanlarla anıldığı için bir tür mahcubiyet içindedir .Oysa Bolu’da Kuvvayı Milliye de güçlüydü .Bolunun Milli Mücadeleye katkısı da fazlaydı. Bolu yöresi gençlerinin katılımıyla isyan sonrası, 1920 yazında Kurmay Binbaşı Nazım beyin liderliğinde IV.Tümen oluşturulmuş, bu tümenin bütün ihtiyacı Bolular karşılanmıştı.

Bolu Belediyesi tarafından hediye edilen bir bandosu dahi olan tümen IV.Tümen, bir müddet Ankara'nın savunmasını sağlamış sonra 1921 yılında 1.İnönü ,2.İnönü ve Kütahya Eskişehir muharebelerinde kahramanca savaşmıştı. Nazım Bey 15 Temmuz 1921 şehit olmasıyla tümen başka birliklere dağıtılmış ,Bolulu gençler Sakarya’da ,Büyük Taarruzda kanlarını dökmüşlerdi.

Bolulu eşrafın cepheye yiyecek ve maddi yardımları savaş süresince sürmüştü .Hatta yardımları 11 kişilik bir heyet bizzat cepheye götürmüş ve dönüşlerinde Mustafa Kemal Paşanın kendilerine bizzat hediye ettiği Yunan’dan alınmış 11 tüfekle dönmüşlerdi. Hatıratlarda Bolu’dan cepheye gelen yardım içinde 500 koyun olduğu ,bu koyunlardan sağmal olanların hastanelere dağıtılarak sağılan sütlerin yaralılara verildiği anlatılır.

Aslında yazdıklarımız ve anlatılanlar Boluların Milli Mücadelede sadece isyancılar olarak değil, Milli Mücadeleye top yekün canları ve mallarıyla destek verdiğinin hikayesidir. Ne yazık ki bu hikayeyi somut bir şekilde hem Bolu'ya hem de şehir dışından gelenlere anlatacak bir müzeden yoksunuz . Bozüyük Müzesi örneğinde olduğu gibi Bolu ve Mudurnu da Milli Mücadele müzeleri açılmalıdır.

                                     (Çolak İbrahim Bey Mudurnu'da/1924)

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2022, 00:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER