"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Kültür:
YAYKOOP YAKINDA BOLU'DA!

İçinden geçtiğimiz süreçte; sektörün hem ekonomik hem de yayıncı olmaktan kaynaklanan zorluklarını aşmanın çaresini dayanışma ve paylaşmakta gören yayıncılar, kooperatiflerini kurmuş, temsilcilik oluşturmak için çalışmalarını başlatmıştı.

30’u aşkın yayın evinin bir araya gelerek kurduğu kooperatifin temsilciliği Bolu'ya Anka Kafe aracılığıyla geliyor. Pandemi şartlarında dahi tüm okurlara alternatif hizmet için kollarını sıvayan Anka Kafe ‘’Başka Bir Okuma” için adres olma iddiasında.
 

PEKİ YAY-KOOP NEDİR?

Uzun yıllardır yayıncılık sektöründe yaşanan ekonomik ve politik sorunlar artarak devam ederken, sansür gibi keyfi uygulamalar da buna eşlik etmiştir. Bir yandan ülkenin içinde olduğu ekonomik kriz diğer yandan sektörün acımasız rekabet koşulları, temel uğraş alanı kitap üretimi (eğitim/kültür/akademik vb.) olan yayıncıların görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini zorlaştırmıştır. Ancak bu olumsuz koşullar yayıncıların kendi çözümlerini üretmesini de beraberinde getirmiş, güç birliği ve dayanışma çabaları, kooperatifleşme düşüncesinin hayata geçirilmesi fikrini oluşturmuştur.
 

NEDEN KOOPERATİF?

Kooperatif, yayıncılık dünyasının onlarca yıllık özlemi olmasına rağmen May Yayınları sahibi Mehmet Ali Yalçın öncülüğünde kurulan YAYKO deneyiminden bugüne, somut bir sonuç alınamamıştır. Kooperatif çatısı altında sorunlara çözüm aramak sık sık gündeme gelmiş, “olsa ne iyi olur” denmiş, zaman zaman kurulması yönünde çalışmalar yapılmış ama maalesef bu girişimler sonuçsuz kalmıştır.

YAYKOOP, bu özlemlerin karşılığı, önceki çabaların devamı ve sonucudur.

Yayıncılık, toplumun eğitim ve kültür hayatında önemli yeri olan, buna karşılık büyük çaba ve özveri gerektiren emek yoğun bir faaliyet alanıdır. Parçası olmaktan onur duyduğumuz yayıncılık mesleğini yürütmek, hiçbir dönemde kolay olmadı. Ancak içinden geçtiğimiz süreçte özellikle küçük ve orta ölçekli yayınevleri için ayakta kalabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kooperatif, bu zorlukları ortak çabayla, dayanışmayla, imece ile aşmak için oluşturulmuş güçlü bir ortaklıktır. Bir arada olmanın sağladığı geniş olanaklarla, üretim, dağıtım, tanıtım, satış ve sergileme alanlarındaki sorunları aşmanın en iyi aracıdır.
 

BİLİNÇLİ BİRLİKTELİK

YAYKOOP, orta ve küçük ölçekli yayınevlerinin, yaşanan sorunlar karşısında bilinçli bir araya gelişidir. Kuruluşundan itibaren ortaklarının mesleki ve ekonomik kazanımları lehinde söz sahibi olmayı, edindiği birikim ve deneyimi başta kendi sektörü olmak üzere, toplumun tüm kesimleri ile paylaşmayı ilke edinerek, bu anlayışını ortaklarından aldığı güçle sürdürme hedefi gütmektedir.


YAYKOOP içerisinde yer alan yayınevlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BİR “ALTAN ÖYMEN” HABERİ- “MAX KİLİMCİYAN...

Haberi Oku