AKP’YE İZİN VAR, MUHALEFETE YOK!

Saadet Partisi Bolu İl Başkanlığı’nın zamlarla ilgili İzzet Baysal Caddesi'nde bugün saat 13.00'te gerçekleştireceği yürüyüşe Bolu Valiliği 'eksik evrak' gerekçesi ile iptal edildi. Konuya ilişkin Saadet Partisi İl Başkanı İsa Sayın, AKP’nin İzzet Baysal Caddesi'nde saat 14.00'te yapacağı eylem nedeniyle iptal edildiğini öne sürdü.

AKP’YE İZİN VAR, MUHALEFETE YOK!

Haber: Ahin ASLAN

Saadet Partisi Bolu İl Başkanlığı'nın bugün İzzet Baysal Caddesinde akaryakıt zamlarını protesto etmek üzere gerçekleştirmek istediği yürüyüş ve basın açıklaması Bolu Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü tarafından (usul bakımından bazı eksikler bahane edilerek) uygun görülmediği gerekçesiyle iptal edildi.

Saadet Partisi İl Başkanı İsa Sayın, Anayasanın 34. Maddesinde bulunan ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’ hükmüne binaen gösteri yürüyüşü yapmak konusunda herhangi bir makamın izin verme ya da vermeme gibi bir yetkisi söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Yürüyüşün uygun görülmediğine dair tarafımıza yapılan bildirime konu edilen eksiklerin bir kısmı ise kanuni dayanaktan yoksun ve keyfi olarak talep edilmiştir. Bolu Valiliği’nin yapması gereken yürüyüşe bir buçuk saat kala uygun görülmediğine dair tebligat yapmak değil varsa usuldeki eksik bilgilerin giderilmesini talep etmek olmalıydı.

Sizlerin huzurunda soruyorum, AKP Bolu teşkilatının dün karar verdiği ve saat 14.00’de yapacağını duyurduğu yürüyüşle alakalı bildiri yazısı 48 saat önceden Bolu Valiliği’ne tebliğ edilmiş midir? Bizden istenen usule ait hususlar AKP’den de istenmiş midir? Yoksa AKP’nin yağacağı yürüyüşe gölge düşmemesi için siyasi bir tavır mı ortaya konmuştur? 30 Mayıs Pazartesi yaptığımız bilgilendirmeye rağmen uygun görülmeme gerekçelerinin yürüyüşe bir buçuk saat kala bildirilmesi bu soruları sormamıza sebep olmaktadır. Bütün bunlarla beraber devlet kurumlarımızın itibarı bizim için çok değerlidir. Birilerinin yaptığı bireysel yanlışlar ancak kendilerini bağlar.

Yapacağımız faaliyetleri zorlaştırmaya dönük bu tip yaklaşımlara pirim vermeyeceğimizi ve tehir ettiğimiz yürüyüşü 6 Haziran 2022 Pazartesi günü saat 13:00’de İzzet Baysal Caddesinde yapacağımızı buradan ilan ederek tüm halkımızı davet ediyorum. "

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER