"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Politika:
SOL PARTİ 1. OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI

Kıbrıscık, Mudurnu ve Merkez ilçelerinin ardından il kongresini de yapan Bolu SOL Parti’nin kongresine yaklaşık 50 kişi katıldı.

Kongrede iktidarın yarattığı baskı ve sömürü ile ekonomik ve siyasi krizden bahsedilirken yüreği halktan yana olan herkese SOL Parti’de birleşme çağrısı yapıldı.

SOL Parti İl Başkanı seçilen Dilara Kurtuluş, iktidarın işçiler, emekçiler, köylüler, çocuklar, gençler, kadınlar, LGBTİ+’ler üzerindeki baskısından bahsedip “Her türlü talanı, peşkeşi, soygunu; milliyetçilik ve dincilik maskesiyle perdeleyen bir avuç sömürücü, soyguncu azınlığın saltanatını yıkalım. Emekçilerin bağımsız, laik, demokratik cumhuriyetini kurmak için, aklı ve yüreği halktan yana olan herkesi mücadeleye çağırıyoruz.” çağrısında bulundu.

İKTİDARIN VERECEĞİ TEK MÜJDE İSTİFADIR

Kurtuluş, “İktidar daha Ensar’ın, Soma’nın, Gezi’nin, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın hesabını vermemişken hala halka müjdelerle gelmeye çalışmakta. Norveç’ten alınan, ismi Fatih olarak değiştirilen gemiyle bulunan doğalgazın, yerli ve milli olarak nitelendirilmesi bir yana, verilen rakamların yanlışlıkları bir yana… Covid-19 pandemisinde yoksul kesimler fabrikalarda, işyerlerinde çalışmaya zorlanırken; eğitim kurumları özel okullar para kazansın diye örgün eğitime başlarken; iktidar halkın sağlığını hiçe sayıp kendi koltuklarına sarılmışken; iktidarın vereceği tek müjde istifadır!” dedi.

BU MEMLEKETİN TEK KURTULUŞU SOLDADIR, SOSYALİZMDEDİR

Tüm bunlardan çıkışın devrimci bir yolda toplumsal bir muhalefetin örgütlenmesi olduğunu söyleyen Kurtuluş, “Türkiye’nin ilerici devrimci geleneği bu ablukanın dağıtılması için yeterli birikime sahiptir. Yapılması gereken toplumsal taleplerle bu birikimi birleştirecek, aynı zamanda halkın güncel taleplerine karşılık verecek bir siyasi anlayıştır. Emperyalizme karşı bir Kurtuluş Savaşıyla kurulan bu cumhuriyetin bütün kazanımlarını sahiplenen ama onu da aşan devrimci demokratik bir cumhuriyet için mücadele etmeliyiz. Bu memleketin tek kurtuluşu soldadır, sosyalizmdedir.” dedi.

YIKILSIN HARAMİLERİN SALTANATI

Emekçilerin bağımsız, laik, demokratik cumhuriyetini kurmak için çağrıda bulunan Kurtuluş, “Bir avuç haraminin saltanatı için emeğine el konulan, aç-sefil bırakılan işçiler, köylüler, emekçiler; özgürlüğü yok edilen, işsiz bırakılan, gelecekleri çalınan gençler; ezilen, şiddete, ayrımcılığa, iki kat sömürüye maruz bırakılan kadınlar birleşelim. Bizler, en uzun gecenin sabahında güneşi zapt etmek için yola çıktık. Gelin laikliğin, özgürlüğün, eşitliğin, kardeşliğin ülkesini birlikte kuralım.” dedi.

GEÇMİŞİ UNUTMADAN, SAYGIYLA ANARAK DİREKSİYONU SOLA ÇEKTİK

SOL Parti Bolu İl Yönetim Kurulu’na seçilen Süha Alparslan da konuşmasında,  “Neden SOL Parti dedik? Öncelikle mevcut siyasal rejimin 18 yıl aradan sonra %39’lara ulaşması ülkenin handikapıdır. Muhalefetin başındaki partinin iktidarı yıkmaya karşı mücadele etmemesi Türkiye’de siyasal rejimi güçlendirmektedir. Muhalefet lideri solcularla kantin solcuları diye dalga geçiyor, her iki lafından birinde ülkücülere selam gönderiyor. Böyle bir konjonktürde ‘memlekete sol gerek’ dedik. Memlekette solun tekrar yeniden örgütlenerek ve geçmişi unutmadan, geçmişi saygıyla anarak, Bolu’da ilk defa ’68 önderlerinin pankartlarını asarak direksiyonu sola çektik. Bu bir başlangıçtı.” dedi.  

Alparslan, desteğe gelen siyasi partilerden sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarından sendikalara teşekkürlerini sunup “SOL Parti’yi Bolu’da örgütleme mücadelesinde gençler önümüze düştüler. Bizler onların önüne geçmeyip yanlarında yoldaşça aynı çizgide bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşması esnasında Alparslan, “Bugün 1979 yılında gözaltına alınan ve ağır koşullarda işkencelerden geçirilen Gülderen Akın Yıldız’ı kaybettik. Onun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.” diyerek Gülderen Akın Yıldız’ı ve onun mücadelesini andı.

SİYASAL İSLAMCI REJİME KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ

SOL Parti Bolu İl Kongresi’ne konuk olarak katılan TMMOB Bolu İKK Sekreteri Erol Perçin, “Bugün MMO’nun genel kurulunda da belirttiğimiz gibi: Laikliği, toplumculuğa karşı çıkan bu siyasal İslamcı rejime karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün ‘memlekete sol gerek’ diyen sizlerin arasında olmaktan gerçekten onur duyuyorum. Çünkü siyasal rejimin 18 yıllık ömrüne baktığımızda bugün geldiğimiz noktada diyanetin siyaset merkezine yerleştirildiği, diğer tarafıyla yoksulluğun büyütüldüğü, emekçi halkların yoksulluğunun arttırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Bu durumdan iktidar bir rahatsızlık çekmiyor. Burada en büyük rahatsızlığı çeken yine emekçi halk kesimleri oluyor.” dedi.

İKTİDAR BLOĞUNUN KARŞISINDA BİR MÜCADELE YÜRÜTMELİYİZ

Babacan’la, Davutoğlu’yla, Gül’le kurulacak formüllerle yapılacak sağ ittifakların hiçbir zaman çözüm olmayacağını söyleyen Perçin, “Bir yandan ekonomik verilere baktığımızda halkın ekonomik gelirinin gitgide düştüğünü görüyoruz. Bugün siyasal rejimin son seçimlere baktığımızda elbette gerilediğini görüyoruz. Fakat siyasal iktidarın, iktidar bloğunun kendi başına iktidarı kaybedeceği düşüncesine kapılmak bugün düşülen en büyük hatadır. İktidar bloğunun karşısında bir mücadele sürdürülmesi gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Dolayısıyla bu da ikirciksiz laikliği savunan, kamucu politikaları esas alan bir anlayışla, kararlı bir mücadeleyle yürütülmesi elzemdir. Ben Bolu’da da SOL Parti’nin yola çıkarak en azından burada kendi gücüyle ‘Haramilerin saltanatını yıkalım’ ifadesiyle kararlı bir mücadele sürdüreceğini düşünüyorum. Bu mücadelenin de en azından Bolu’da ciddi anlamda da karşılığını bulacağını düşünüyorum. Bugün eğer gerçekten ilerici bir memleket arzuluyorsak mutlak suretle sol, ilerici, aydınlanmacı değerlerle bunları hayata geçirebiliriz.” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

DÜZCE'DE CUMHUR İTTİFAKI'NDA ÇATLAK
Düzce’de MHP’li Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, AKP’li Tuna döneminde usulsüzlük yapıldığı...

Haberi Oku