SOL PARTİ'DEN YUVA KÖYÜ AÇIKLAMASI:ARTIŞA KARŞI REEL ÖNLEM ALINMIYOR

SOL Parti Bolu İl Örgütü, Yuva Köyü’nde Kurban Bayramı’nın ilk gününden itibaren ortaya çıkan zehirlenme olayına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, içme-kullanma suyuna bağlı olarak salgınlarda artış yaşandığı, artışa karşı hiçbir reel önlem alınmadığına dikkat çekildi.

SOL PARTİ'DEN YUVA KÖYÜ AÇIKLAMASI:ARTIŞA KARŞI REEL ÖNLEM ALINMIYOR

Bolu merkeze bağlı Yuva Köyü'nde ‘sudan kaynaklı’ olduğu belirtilen zehirlenme olayına ilişkin SOL Parti Bolu İl Örgütü, “Halkımızın Temiz İçme-Kullanma Suyuna Erişimi En Temel İnsani Haktır” başlığıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Köyde yaşanan zehirlenme olaylarının sağlık politikalarının sonucu olduğu belirtilen açıklamada, “Onlarca yurttaşımızın ve birçok emekçinin sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındığı ve can kaybı dahi yaşandığı böylesi bir dizi olayı münferit bir hadise olarak görmek ülkemizde su ve sağlık politikalarındaki hataların üzerini kapamaktan başka anlam ifade etmeyecektir” denildi.

Denetim ve kontrol mekanizmalarındaki aksaklığın, mevzuattaki boşluklar nedeniyle sermayenin güvenilir su temininde dahi açığa çıkan kar hırsına vurgu yapılan açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Hanelerinde halkımızın ve işyerlerinde emekçilerin temiz içme-kullanma suyuna erişimi için yaşanılan zafiyetten sorumlu kişi ve kuruluşlar ortadadır. Dolayısıyla gerek denetim ve kontrol mekanizmalarındaki aksaklıklar gerekse mevzuattaki boşluklar,sermayenin güvenilir su temininde dahi açığa çıkan kar hırsı, diğer taraftan merkezi iktidarın sadece sermaye yanlısı su politikaları halkımızın içinde bulunduğu durumun nedenlerini gözler önüne sermektedir. Başta salgının yaşandığı bölgeler olmak üzere, yeraltı ve yerüstü su havzaları ve yakınlarında yer alan irili ufaklı tüm üretim tesislerinin atık yönetimleri denetlenmeli, açığa çıkacak tüm raporlamalar kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Söz konusu salgının biyolojik ve kimyasal nedenleri bütünlükle değerlendirilmeli, tüm bilimsel çıktıların kentin tüm paydaşlarıyla ivedi ve şeffaf olarak paylaşılması sağlanmalıdır. Bilinmelidir ki yaşanılan zehirlenme olaylarında verileri saklayan, sermaye gücüne göre gerçekleri manipüle eden her kişi ve kurum alenen halk sağlığını yok sayacaktır, saymaktadır.

Temiz içme suyuna ve sağlıklı yaşama erişim, tüm insanlar için temel bir hak olarak tanınmaktadır. Su sadece temel bir gereksinim değil, aynı zamanda, hava ve toprak gibi canlı yaşamının en temel ögelerinden biridir. Tarımsal üretimden günlük insan ihtiyacına varıncaya değin su doğal yaşamın en vazgeçilmez parçalarından biridir. O nedenle suyun canlı yaşamına erişiminin en temiz ve güvenilir şekilde olması bilimsel, yaşamsal gerçekliğin tartışılmaz bir gerçeğidir.

Tüm bu evrensel ve bilimsel değerlere rağmen su zengini olmayan ülkemizde, içme-kullanma suyuna bağlı olarak yaşanılan salgınlar artmakta, bu artışa karşı hiçbir reel önlem alınmamakta, yeraltı ve yerüstü su kaynakları bölgelerinde her nevi rant güdümlü yapılaşmaya olanak sağlanmaktadır. Bir avuç azınlığın mutluluk hırsına sağlanan çaba maalesef halkımızın temiz ve güvenilir içme-kullanma suyuna erişimi için sarf edilmediği gibi, temiz suya erişim sermayedarların tasarruf tedbirlerine takılmaktadır.

Bizler halk sağlığını tehdit eden her türlü denetimsizlik, girişim ve politikanın karşısında bilimsel saiklerle ilimizde yaşanılan salgın süreçlerinin de takipçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. İdari anlamda sorumluluğu olan tüm yetkililerin yaşanılan kirlenmenin biyolojik ve kimyasal analizlerini tüm şeffaflığıyla kamuoyu ile paylaşması gerektiğinin altını çizerken, halkımızın güvenilir ve temiz içme-kullanma suyuna erişimi için gerekli mücadeleyi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz.”

NE OLMUŞTU

Kurban Bayramı'nın ilk gününde başlamak üzere çoğu çocuklarda olmak üzere karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal belirtileri görüldü. Hastaneye kaldırılan vakalarda tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, bazı hastalarda ishal nedeniyle böbrek yetmezliği başladı.

Durumu ağırlaşan hastalar, başka şehirlerdeki hastanelere götürüldü. Valilik tarafından açıklanan son bilgilerde 141 kişinin hastaneye başvurdu, 1 kişi hayatını kaybetti.

Köylülerden alınan son bilgiye göre zehirlenme vakalarının nedeni araştırılırken vaka sayılarının arttığı öğrenildi.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2022, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan karaman
Ramazan karaman - 8 ay Önce

Köyü ve mahalleyi yönetenlerin istismarı.depoların yıllık bakım ve onarımı yapılmamıştır.sudan bayrama 2 gün kala benim ördeklerim sarhoş oldu.tavuklarım ishal oldu.antibiyotik vererek kurtara bildim .ulusal televizyonlarda gördüm.deponun kapakları küf sökülen vanalar küflenmiş oksitlenmiş halde daha sorumlu kim olabilir.daha kaç kişinin hasta olması veya ölmesini mi beklemek lazım.

SIRADAKİ HABER