Röportaj:
'BOLU BEYİ'NE KARŞI KÖROĞLU'NU DESTEKLEMEYE GELDİK”

30’u aşkın yayın evinin bir araya gelerek kurduğu kooperatifin temsilciliği Bolu'ya Anka Kafe aracılığıyla geliyor. Pandemi şartlarında dahi tüm okurlara alternatif hizmet için kollarını sıvayan Anka Kafe ‘’Başka Bir Okuma” için adres olma iddiasında. Bizde YAYKOOP Temsilcileri İlbay Kahraman ile Hayri Erdoğan ve YAYKOOP’un Bolu temsilcisi Nazım Günenç ile konuştuk.
 

YAYKOOP NASIL KURULDU?

YAYKOOP Başkanı ve Ayrıntı Yayınlarının Genel Yayın Yönetmeni İlbay Kahraman,

“YAYKOOP 2018 yılında zincir mağazalardan birinin hükümete yakın bir grup tarafından satın alınması ile birlikte yayın dünyası krize diyecek diye düşünülüyordu. Yayıncılar olarak bu krize nasıl müdahale ederiz diye düşündükten sonra kendi kendimize bir birlik oluşturmaya karar verdik. İzmir fuarına katılan arkadaşlar arasında küçük turlar yaptık ve 5-6 arkadaş ‘ben bu işte varım’ diyerek sürece başladık. Ancak ‘varız’ demekle olmuyordu. Nasıl var olacağız diye arayışlar sürdü. İstanbul’da yakın çevremizdeki arkadaşlarımızla iletişim halinde olmaya devam ettik. Sonuç olarak 16 yayın evi birleşerek bu örgütlenmenin kooperatif olmasının daha doğru olacağını düşündük. Çünkü bu şirket şeklinde olabilirdi. Şirketlerde parası çok olanın sözü çok olur. Biz herkesin eşit söz hakkına sahip olduğu bir yapı istedik. Başkan Yardımcımız Elif Akkaya bu işi araştırdı. Kooperatifin bu iş için en iyi yapı olduğunu dile getirdi. Kooperatif kurmak üzere süreci başlattık. 2019 senesinin Nisan ayında kooperatifimizi kurmuş olduk. O günden bu yana faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 16 kişi ile başladık şuanda 30 civarında yayınevinin katıldığı bir yapıya dönüştü. Dört tane temsilcilik açtık. İlk temsilciliğimiz Kadıköy’de açıldı, ikincisi Diyarbakır’da üçüncüsü Üsküdar’da dördüncüsü de Bolu’da olmak üzere dört tane temsilcilik açtık. Ankara ve İzmir’de de temsilcilik açmayı düşündük. Taleplerin oluşması lazım. Bizim sermaye yapımız nedeniyle kitapçı açamıyoruz. Bolu’da olduğu gibi arkadaşlarımız bize başvuru yapıyor. Koşullarımızı belirliyoruz. Destek oluyoruz ve temsilcilik açıyoruz. Birçok yerden başvuru var bizde bunları değerlendiriyoruz. Önemli konulardan bir tanesi de kitaplarımız yeteri kadar sergilenmiyor.


Soldan sağa İlbay Kahraman, Hayri Erdoğan, Yavuz Ceyhan, Nazım Günenç.
 

“BÜYÜK MAĞAZALARDA SADECE POPÜLER OLANLAR SERGİLENİYOR”

Büyük mağazalar sadece popüler olanı sergiliyor. Okuyucu kitap seçiminde de ne yazık ki önde olanı seçiyor. Kendi beğenisinde o gördüğü şey öne çıkıyor. Arkada kalan ve onun duygularına hitap eden başka kitaplar vardır. Bizim amacımız o kitapları öne çıkarmak. Sanki küçük yayıncı satacak kitap çıkarmaz diye bir algı var. O algı doğru değil, kitap yeteri kadar görünmediği için satılmamıştır. Gelen okuyucu kitabı eline alacak, inceleyecek ve satın alacak. 
 

“YAYINCILARIN SORUNLARINA DEĞİNECEK BİR ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUZ”

 Bunun yanı sıra fuarlara katıldık. İlk fuarımız Mudanya’da oldu. Mudanya’da olmasının nedeni nüfus olarak kalabalık olması, daha önce hiç fuarla tanışmamış ve çok sayıda kitapseverin yaşadığı bir mekandı. Mudanya Belediye Başkanı da bize çok yakın davrandı ve bizi destekledi. Başarılı bir fuar oldu. Daha sonra başka il ve ilçelerde fuarlar düzenlemeyi planlıyorduk ancak pandemi başladı. Bir takım kurum ve kuruluşlarla kooperatifin ilişkilerini geliştirdik. Toplu kitap satışları aldı, imza günleri düzenledik ve bugüne geldik. Bugünden sonrada birçok hedefimiz var. Hedefimiz daha fazla katılımcı ve yayıncı ile kooperatifimizi zenginleştirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra yayıncıların sorunlarına birebir katkı sunacak konsept hazırlanmak istiyoruz. Bunun için çok yoğun tartışmalarımız var. Pandeminin bize sağladığı bir üstünlük vardı. Pandemide kitapevleri kapandı ve birçoğu hizmet veremez duruma geldi. İnternet satışı öne çıkmaya başladı. Ancak internet satışında ne yazık ki küçük yayınevlerinin kitap satışı yoktu ve mağdur duruma düştüler. Arkadaşlarımızın önerisi ile internet satışımıza yönelik bir oluşum yapmamızı istediler. Böylece bir depo ve depo ile beraber internet satış organizasyonu düzenledik. Ekim ayında faaliyete geçti ancak başlangıç olarak istediğimiz düzeyde olmasa bile en azından küçük yayıncılarında okurla buluşmasını sağlayan bir yere geldik. Bu bizim için çok büyük bir başarıdır diye düşünüyorum. Önümüzün de aydınlık olduğuna inanıyorum.
 

“BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ YAYINEVİ, GÖRÜNMEYEN YAYINEVİ”

Ayrıntı, Yordam, Varlık, Lis, Notabene, Bulut,Su, Cumhriyet, BirGün  ve müzik alanında Pan gibi 35 yayınevinin katıldığı bir kooperatif haline geldik. Hedefimiz 100. Bilinmeyen ama tanıtılması gereken yayınevleri var. Özellikle bilinmeyen yayınevlerine daha çok önem veriyoruz. Çünkü bu yayınevleri yayıncılık anlamında çok önemli bir görev üstleniyorlar. Küçük insanların küçük sorunlarını ama özelde çok önemli olan bir yayın politikaları vardır. Bunlar o mozaiğin küçük taşlarıdır. Bundan dolayı biz en çok satan yayınevin en çok satış yapan yayınevi olduğunu düşünmüyoruz. Bizim için en önemli yayınevi görünmeyen yayınevidir. Onu görünür hale getirmek de bizim hedefimiz. Satışlarımız beklediğimiz gibi değil. Bunun nedeni kargo hikayeleridir. Kargonun bedava olması lazım. Maalesef Türkiye’de kargo ücretleri yüksek. Tek kitap istendiği zaman kargo ücreti kitap ücreti ile eş değer hale geliyor. Başka kitaplar alınacağı zamanda sipariş edeceği kitap YAYKOOP’ta yoksa o zamanda başka yerleri tercih ediyor. Bizim kitaplarımızı başka siteden alınca orayı zenginleştiren bir tablo oluyor. Biz bu tabloyu tersine çevirmeye çalışıyoruz.  
 

“ZATEN OKUYAN BOLU’YA CANLILIK KATMAYA GELİYORUZ”

Bolu, bizim düşüncemizde olan bir şey değildi. Öncelikli olmasının nedeni Erol Perçin ve Nazım Günenç arkadaşlarımızın böyle bir öneri ile gelmesi oldu. Bolu bir üniversite kendi. Ayrıntı Yayınları olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden epey geri dönüt alıyoruz. Bolu’da bir potansiyelin olduğunu biliyoruz. Bolu’nun bir üniversite kenti olması ve bizimde bir temsilciliğimizin olması kooperatifimiz açısından çok iyi olur. Küçük kentlerde kültürel etkinlikler daha çok karşılık bulur. Arkadaşlarımız Bolu’ya bir zenginlik getirecek bizde buna yazarlar, söyleşi ve imza günleri ile katkı sunacağız. Kentteki etkinliklere katkı sunup bir şekilde kültürel bir canlılık sağlayacağımızı düşünüyoruz. Nazım arkadaşımıza böyle bir şansı bize sunduğu için teşekkür ederiz. YAYKOOP’un Bolu’da ki pozisyonu çok iyi. Sıkıştırılmamış gayet güzel. Her türlü etkinliği yapabileceğimiz çok güzel bir mekan. Bolu’da açılış olacağı gün bende burada olacağım. Açılışta bir takım söyleşiler ve etkinlikler yapacağız.  Buraya bir canlılık getireceğiz ki bu başlangıç olur.
 

 “YAYKOOP YAYINCILAR ARASINDA BİR DAYANIŞMA AĞIDIR”

Yordam Kitap Yayın Yönetmeni ve YAYKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Erdoğan, 

Yayıncılar Kooperatifi kitap üretim sürecinde yayınevlerini etkin bir özne haline getirmek üzere kurulmuş bir yapıdır. Yayınevi kitap üretiyor ama kitabın kaderi üzerindeki etkisi sınırlıdır. Halbuki okur dostu bir politika ile kitabı en iyi en iyi şekilde üretip onu en iyi şekilde okuyucuya ulaştırmak için tıkalı olan kanalları açmak, yazar ve okuyucu arasında bir köprü olmak üzere bir araya gelmiştir. Aynı zamanda yayıncılar arasında bir dayanışma ağıdır. Yayıncılığın birikmiş sorunlarını ortak çaba ile aşmak için yapılmış bir girişimdir. İçinde yayıncılığın tüm hedeflerini barındırır. Küçük yayınevini ve büyük yayınevini, az satan kitap ile çok satan kitabı aynı anda okura sunmayı hedefleyen bir yapıdır. Kooperatifimizin etkin olması ile hem yayıncılık kendi çabasının sonuçlarının alabilecek hem de okuyucu daha iyi şartlarda daha yaygın olarak kitaplara erişebilecek. Sadece çok satan, bize gösterilen kitaplar değil, okunması gereken pek çok kitabı da YAYKOOP sayesinde okura ulaştırmış olacağız. YAYKOOP’un gelişmesi ve güçlenmesi ile yayıncılığa emek veren yayınevleri, kitapevleri, dağıtımcılar ve okuyucular bütün bu ilişkilerinde hakkaniyetli olması sağlanacaktır. Çünkü dağıtım firmaları ellerinde bulundurmak ve kendi şartlarını yayıncılığa kitapçılığa ve okuyucuya da dayatmaktadırlar. Biz bunu kırmak istiyoruz.
 

“BOLU BEYİ’NE KARŞI KÖROĞLU’NU DESTEKLEMEYE GELDİK”

Yayıncılık sektörünün paydaşları olan yayınevlerinin, kitapevlerinin, dağıtımcılarının ve bu okuyucuların arasındaki ilişkinin hakkaniyete dönüşmesi yayıncının ürününün karşılığını doğru alabilmesi bağımsız kitapevlerinin zincir mağazalarının baskısı altında yok olmaması, okuyucuların da farklı seçenekleri bir arada görebilmesi. Sadece çok satan bazı yayınevlerinin kitaplarının öne çıkarıldığını görürsünüz. Biz bu manzarayı değiştirmek istiyoruz. Sadece popüler olanı değil değerli ve ciddi olanı ve kitapların eşit şekilde sergilenip okuyucularında kendi beğenilerine göre özgür seçim yapabildikleri bir yayıncılık ve dağıtımcılık ortamı temin etmek istiyoruz. Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu’nu desteklemeye geldik. Temsilcilik sistemine açık bir yapı kurduk ve bu ağı olabildiğince Türkiye çapında genişletmek istiyoruz. Bu bağımsız kitapçılığında en önemli bileşeni olacak. YAYKOOP temsilcilikleri Türkiye’deki ana ayaklarından biri olacak. ‘Neden Bolu?’ dendiği zamanda böyle bir talep Bolu’dan geldi. Biz de bunun yeterliliğini gördük. Biz inanıyoruz ki burası kitapseverlerin ve kültür severlerin uğradığı bir yer olacaktır.   
 

“YAYKOOP BOLU’YA SOSYAL ANLAMDA KATKI SAĞLAYACAK”

YAYKOOP Bolu Temsilcisi Nazım Günenç,

“Bizim açımızdan böyle bir etkinliğin içinde yer almak çok onur verici. Kafeyi ilk açtığımızda aklımızda olan ilk düşünce buydu. Kitap dağıtım şirketlerine yönlendirildik. Pandemi ile beraber faaliyetlerimize ara vermek zorunda kaldık. İstanbul’dan gelen bir arkadaşımızın İlbay Bey’i tanımasından dolayı öneride bulundu. Biz de onun tavsiyesi ile İlbay Bey ile iletişime geçtik. Kendisi ile görüştük. Böyle başladık. Bizim içinde önemli olan şey şu: Kitaplarını aldığımız yayınevlerinin büyük oranda bu kooperatife üye olması, bizim kitap tercihimizin de bu yönde olması ve hitap etmek istediğimiz çevre ve fikirlerimize uygun olması bizi daha da güçlendirdi.

Bolu’da kitap satışı yapan bir yer var. İkinci el kitap satışı yapan yerler var. Onlarda ya ders kitabı satışı yapıyor ya da bizim tercih ettiğimiz kitaplar yok. Bolu’da iyi bir okuyucu potansiyeli var.  Amacımız ‘Bolu’da insanlar kitap okumuyor’ algısını kırmak ve insanların aradıkları kitapları daha kolay bulabilmelerini sağlamak. Bununla beraber YAYKOOP’un kendi yeri olduğunu hissettirmek. YAYKOOP temsilciliğinin Bolu’ya sosyal anlamda katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

MOTOR KURYE: “GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞIYORUM,...
Pandemi nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan, can ve iş güvenliği olmadan teslimat yapan motorlu kuryelerden...

Haberi Oku