BOLU’DA 3 ADET DİRİ FAY HATTI VAR!

İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilcisi Nazmi Uçar, Bolu’da tespit edilen 14 adet çürük binaya derhal müdahale edilmesi konusunda Bolu Belediyesi ve İl Özel İdaresi’ne çağrıda bulundu.

BOLU’DA 3 ADET DİRİ FAY HATTI VAR!

Özel Haber:Ahin ASLAN

İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Nazmi Uçar, Bolu’nun Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği bölgede yer aldığına dikkat çekerek 1999 senesinden önce inşa edilen yapıların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bolu’da yer alan 14 adet çürük binanın deprem risk analizleri yapıldıktan sonra yeniden yapılması gerektiğini belirten Uçar, “14 adet çürük binanın deprem risk analizleri yapıldıktan sonra yeniden yapılması lazım. Yıkılacaksa yıkılacak güçlendirilecekse güçlendirme çalışmalarının yapılması gerekiyor” dedi.
 

“BAZI BİNALARIN GÜÇLENDİRİLME ÇALIŞMALARI KÖTÜ YAPILDI”

1999 yılında Kaynaşlı merkezli 7,2 büyüklüğünde meydana gelen depremin Bolu’yu en çok etkileyen depremlerden biri olduğunu kaydeden Uçar, “Bolu Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği ve çok ciddi risk altında olan bir bölge. 1999’da 7,2 büyüklüğünde yaşadığımız Kaynaşlı merkezli deprem bu bölgeye çok ciddi bir hasar verdi. Bolu’yu en çok etkileyen Kaynaşlı merkezli olan depremdir.  1999 senesinden önce inşa edilen yapılarda tabi ki ciddi anlamda riskler var. En azından deprem gören binalar onlar. 7,2 büyüklüğünde bir deprem gördükleri için onların bir kısmı güçlendirildi. Ağır hasarlı olanlar yıkıldı, orta hasarlı olanlar güçlendirildi. Hafif hasarlı olanlarda sıva yapıldı ve insanlar oturuyor oralarda. O binaların tekrar gözden geçirilmesinde fayda var. Güçlendirme çalışmaları belediyenin denetiminde yapılıyor. Bazı binaların güçlendirilmesi çok iyi yapıldı bazılarının ise kötü yapıldı” diye konuştu.
 

BOLU’DA 3 ADET DİRİ FAY HATTI VAR

Dağkent, Bürnük ve Kasaplar’da 3 adet diri fay hattı olduğunun altını çizen Uçar, “Türkiye’den geçen fay hatlarının dışında birde şehirlerin içinden geçen diri fay hatları vardır. Bu diri fay hatları da etrafında olan binaları çok fazla etkiliyor. Bunlar maden tetkik arama belirliyor. Bolu’da 3 tane diri fay hattı var. Bunlar Dağkent, Bürnük ve Kasaplar fay hattı. Bunların üzerinde de Jeoloji Mühendislerinin çıkarttığı bir çalışma var. Bu çalışmaya göre diri fay hatlarının üzerinde 935 adet bina var. Bu binalar çok büyük risk altında. Diri fay hatlarının olduğu yerlerde bir bant belirlenmesi lazım. Örneğin 40-50 metrelik bir bant belirlenecek. Orada bulunan binaların risk analizlerinin gözden geçirilecek.. Diri fay hatlarının üzerinde ne kadar kaliteli bina yapılırsa yapılsın yine hasar alacaktır. Yani diri fay hatlarının olduğu bölgelerin tamamen boşaltılıp başka bir yere taşınması gerekiyor” şeklinde konuştu.
 

1999 DEPREMİNDEN ÖNCE İNŞA EDİLEN YAPILARIN DEPREM YÖNETMELİĞİ ZAYIF

Yapı denetim firmaları tarafından denetimi yapılan binaların mühendislik hizmeti aldığını vurgulayan Uçar, “1999 depreminden sonra Yapı denetim kanunlaştı. Yapı denetim firmalarının denetlediği binalar mühendislik hizmeti alan binalar. Onlar daha sağlıklı ve güvenli olan binalardır. Yapı denetim ne kadar iyi yapılırsa bina o kadar sağlıklı olur.  1999 depreminden önceki binaların deprem yönetmeliği daha zayıftı. Son olarak 2019 yılında çıkan bir deprem yönetmeliğinde beton kalitesi çok iyi demirleri çok iyi. Yeni yönetmeliğin içeriği daha iyi. Eski yönetmelikler biraz daha zayıftı. Bundan dolayı o yönetmeliklerde hasar durumu biraz daha fazla” ifadelerini kullandı.
 

“VATANDAŞ KARNINI ZOR DOYURUYOR”

Bolu’da 1999 depreminden önce inşa edilen yapıların güvenli olmadığını aktaran Uçar, “Bolu’da 1999 depreminden önce yapılan binalar ile sonrasında yapılan binalar arasında çok ciddi fark var. Deprem sonrasında inşa edilen binaların güvenliği çok daha iyi. Ancak deprem önce yapılan binalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. O binalar güvenli değil. Bu zayıf olan binalarda güçlendirme yapılmalı. Eğer güçlendirme kurtarmazsa yıkılıp yeniden yapılmalı. Devlet vatandaşlara bu konuda çok uzun vadeli kredi vermeli veya düşük faizli kredi vermeli. Vatandaşlarda daha güvenli binada oturacak. Gücü yok vatandaşın. Karnını zor doyuruyor zaten. Geçimini zor yapıyor ki çoğu emekli. Aldıkları bir emekli maaşı var ancak geçimlerini sağlıyorlar. Çalışanların büyük bir kısmı asgari ücretle çalışıyor. Ne ile yapacak? Parası yok. Parası olsa zaten gider güvenli bina satın alır orada oturur. Güvenli bir binada yaşamak istiyorsanız devletinde elini taşın altına koyması lazım. Bunun başka bir yolu yok” dedi.
 

“BİZE GÖRE İMAR AFFI DOĞRU BİR ŞEY DEĞİL”

Hiçbir mühendislik hizmeti almayan yapıların imar affı ile yasal hale getirilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Uçar, “İmar affı ile ilgili hiçbir mühendislik hizmeti almayan yapıların imar affı çerçevesi içerisinde yasal statü kazanması konusu var. Bize göre imar affı doğru bir şey değil. Mühendislik hizmeti alınmıyor. Kaçak bina yapılmış ve hiçbir mühendislik hizmeti yok.  Zaten mühendislik hizmeti alsaydı yasal olurdu bunlar. Kısacası hiçbir mühendislik hizmeti almamış yapıların imar affı ile yasal hale getirilmesi çok yanlış. Hiçbir güvenliği yok. Ancak devlet ‘artık bu yapılar yasaldır’ kaçak konumundan çıkarıp ‘burada güvenle oturabilirsiniz’ diyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER